Asda smart price strawberry jelly only 2p - HotUKDeals
We use cookie files to improve site functionality and personalisation. By continuing to use HUKD, you accept our cookie and privacy policy.
Get the HUKD app free at Google Play

Search Error

An error occurred when searching, please try again!

Login / Sign UpSubmit
931Expired

Asda smart price strawberry jelly only 2p

declutterthis Avatar
5y, 8m agoFound 5 years, 8 months ago
Just ordered my food shopping online and found these, perfect for a little treat for the kids.

Result!! I selected I would accept substitutes so they sent me The next best one woo hoo lol
Deal Tags:
More From Asda:

All Comments

(36) Jump to unreadPost a comment
Comments/page:
#1
Heat added =)

How Much Is Delivery?
2 Likes #2
I've just tried to order 4000 to make the worlds largest Jelly.

Told they would have difficulty honouring it.

Cold.

As all Jelly should be.
5 Likes #3
poor kids
1 Like #4
Discountstore
poor kids

Indeed.

You could treat them to a Mars Bar, Haribo etc etc etc.

But to send them to school with some ASDA Smart Price Jelly in their lunch box as a 'treat'????

Tut tut.
1 Like #5
a treat for the kids is a 2p pack of jelly?

if i was to buy 2p jelly i would expect my stomach to get very upset
7 Likes #6
sarahandkevin
a treat for the kids is a 2p pack of jelly?

if i was to buy 2p jelly i would expect my stomach to get very upset

It's HUKD here not mumsnet :p
1 Like #7
Don't send your kids off to school with smart price stuff, please.
3 Likes #8
Im gunna fill the bath with this stuff
#9
LoveHearts
sarahandkevin
a treat for the kids is a 2p pack of jelly?

if i was to buy 2p jelly i would expect my stomach to get very upset

It's HUKD here not mumsnet :p


ROFLMFAO =)
4 Likes #10
HUKD ( Hot Undernourished Kids Deals ) :D Note- this is only a joke OP
2 Likes #11
she never said she was giving them as packed lunch, and sayin smart price food makes you ill is dumb.

they sound nice if on a budget
#12
jaysonic
HUKD ( Hot Undernourished Kids Deals ) :D Note- this is only a joke OP


Hahaha X) Unfortunately my kids are too old now to fob them off with this as a treat X)
#13
I've eaten this! Think it's usually 8p!! I usually use 3/4 of the reccomended amount of Water because it comes out quite thin but it's nice anyways! Heat!
#14
I used to eat this in sixth form out of the packet, could've gotten a whole lot more for this price lol.
#15
I use this, but often put some fresh fruit into the pot and pour the jelly on top, ideal for packed lunces or to get fruit into some kids who claim not to like it. Not much difference in taste to a 50p pack of jelly, but seems to have a lot less colouring etc, so probably better for them!
#16
Excellent find a 'real' bargain.
#17
I throw loads of fruit in them and my LO loves them.

Practically the exact same as dearer ones. Good for jelly play too :D
#18
I brought some when doing my online shop out of curiosity and it's fine made it up for the kids to have after dinner and they liked it !!! good deal
1 Like #19
hotstuffs
I brought some when doing my online shop out of curiosity and it's fine made it up for the kids to have after dinner and they liked it !!! good deal


are they still alive?
#20
Nothing wrong with this, I bought it when it cost 3 times as much last week!
#21
It's great with a good slug of pure apple juice in it.Jelly is really good for your nails.
1 Like #22
Three times as much? 6p? Rip off!
#23
Three times as much? 6p? Rip off!


PMSL
#24
Glucose-Fructose Syrup , Sugar Solution , Pork Gelatine , Citric Acid , Acidity Regulator (Sodium Citrates) , Flavouring , Acetic Acid , Colours (Anthocyanins, Curcumin) .
#25
nice made into a blamange with evaporated milk, hot
#26
Discountstore
poor kids

Doods1875
Discountstore
poor kids

Indeed.

You could treat them to a Mars Bar, Haribo etc etc etc.

But to send them to school with some ASDA Smart Price Jelly in their lunch box as a 'treat'????

Tut tut.

its Marc
hotstuffs
I brought some when doing my online shop out of curiosity and it's fine made it up for the kids to have after dinner and they liked it !!! good deal

are they still alive?

Nothing wrong with food just because it costs 2p. If its bad quality then its bad, but price has nothing to do with it. Food costs (ingredients) are actually very cheap. Go to 3rd world countries like india, bangladesh and you can have fresh curry and rice for less than 10p. Its the normal price. You can go upmarket and have it for £1-£2 if you want also.

himynameistom
Don't send your kids off to school with smart price stuff, please.

But i do agree no one should send them to school with smart price stuff, kids can be cruel, and tv doesn't help when making fun of other people makes you more cool & popular. Nothing wrong with being poor, so long as "your entire identity isn't BRANDED AS POOR" which can cause problems for young fragile minds. Which these type of value product packaging can do, and are deliberately designed to do.

Brandless, Simple and Smart, Clean and Neat. Thats the right shopping mantra for getting good value for money from shopping (whether cloths or anything else).

Edited By: oceanic on Mar 15, 2011 03:53
#27
This makes up great jelly and if u put fruit inside and have it with icecream u wouldnt know it was cheap... its also good in a trifle

2p is a great price I stock up on 6p as its good for a dessert served with ice cream
#28
Anyone read the warning signs on these packs of jelly in the small print?
1 Like #29
Nothing wrong with store branded items (well most of them anyway). I listened last year to Martin Lewis who talked about cutting down one brand less on ur shopping and the savings can be big!
I often go shopping with my friend (we both one parent, one child family) and whilst she carried on buying 'heinz' this and 'walkers' that, etc i followed Martin's advise and spent nearly £30 a week less compared to my friend who woz buying pretty much the same amount as me.....

The result?? - My £30 a week saving has now just paid for a 14 night 5* All Inclusive holiday for myself and my son to Mexico in June......whilst my friend is moaning she can only afford Great Yarmouth for a week ;)
1 Like #30
bostonbadgirl
Nothing wrong with store branded items (well most of them anyway). I listened last year to Martin Lewis who talked about cutting down one brand less on ur shopping and the savings can be big!
I often go shopping with my friend (we both one parent, one child family) and whilst she carried on buying 'heinz' this and 'walkers' that, etc i followed Martin's advise and spent nearly £30 a week less compared to my friend who woz buying pretty much the same amount as me.....

The result?? - My £30 a week saving has now just paid for a 14 night 5* All Inclusive holiday for myself and my son to Mexico in June......whilst my friend is moaning she can only afford Great Yarmouth for a week ;)

Fantastic job saving all that money, I try to follow Martins tips too! hes fab x
#31
Never goes out of date, good to stock up on
#32
I was looking to buy a big batch, but unfortunately there's nothing on there. Expired.
#33
You might as well eat cancer
#34
I cant see how you can compare the two!
Codify
You might as well eat cancer
#35
Why an out of stock/removed item is still gaining heat and isn't expired is beyond me.
#36
isthatreduced
It's great with a good slug of pure apple juice in it.Jelly is really good for your nails.


I tried it but it got everywhere and stained them......never again!

Post a Comment

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private.

...OR log in with your social account

...OR comment using your social account

Top of Page
Thanks for your comment! Keep it up!
We just need to have a quick look and it will be live soon.
The community is happy to hear your opinion! Keep contributing!