Tesco Value Penne 500G, NOW 9p - HotUKDeals
We use cookie files to improve site functionality and personalisation. By continuing to use HUKD, you accept our cookie and privacy policy.
Get the HUKD app free at Google Play

Search Error

An error occurred when searching, please try again!

Login / Sign UpSubmit
1201Expired

Tesco Value Penne 500G, NOW 9p

LittleRedGuard Avatar
5y, 8m agoFound 5 years, 8 months ago
This was 18p two weeks ago:
http://www.hotukdeals.com/deals/tesco-value-penne-500g-now-18p/900816

NOW HALF OF THAT!

Online too, where available.
- Matt J
More From Tesco:
×
Get the Hottest Deals Daily
Stay informed. Once a day, we'll send you the deals our members voted as the best.
Failed
LittleRedGuard Avatar
5y, 8m agoFound 5 years, 8 months ago
Options

All Comments

(47) Jump to unreadPost a comment
Comments/page:
Page:
#1
Excellent value (I hope). Has anyone actually tried this and what was it like?
#2
Good pasta,like all others.
#3
ramraideruk
Excellent value (I hope). Has anyone actually tried this and what was it like?


Yea, they taste fine
#4
ramraideruk
Excellent value (I hope). Has anyone actually tried this and what was it like?


i guess for 9p its okish,i personally prefer the fresh pasta,but will buy some of this as my daughter is always making tuna pasta for her and her pals,it wont go wrong at that price i guess...heat added
#5
It's a tad darker than usual - otherwise fine.
#6
A student's best friend. Gonna have to go to Tesco's and stock up for the rest of the term. XD
#7
I see they're copying Asda by reducing theirs I hope there's a forthcoming price war
#8
If my dog could eat this raw it would be flaming hot!
#9
It's 9p in Asda for the smart price version too.
#10
it's great pasta for the money.....great for a mum on a tight budget :-)
#11
How much penne for a penny?
5 Likes #12
In for a Penne, in for a pound
1 Like #13
Even at 9p it's overpriced..
2 Likes #14
M3NDEREZ
Even at 9p it's overpriced..

so can you point anyone in the direction of where we could buy it cheaper..thanks
1 Like #15
rice is nice but pasta is faster
1 Like #16
Techincally they take about the same time :-) . . . but then that doesn't rhyme...

Edited By: bazza999 on Apr 01, 2011 15:16
3 Likes #17
Molto penne!X)
2 Likes #18
It's not pasta as it doesn't fulfil the ingredients criteria?
#19
Not many pennes for this then ;)
#20
what size is your pennes?
3 Likes #21
Penne Lane is in my ears and in my eyes... bloody toddler throwing her food around again.
1 Like #22
lol mine does it has no choice!
furbix
If my dog could eat this raw it would be flaming hot!
#23
SEL marked up at 18p but scanned at 9p. Thanks OP.

Hot.
#24
Pasta wars, I told u so a couple of weeks ago, why cant they have rump steak wars??
1 Like #25
mmm steak wars
#26
Only eat wholewheat pasta but great price. Have a bit of heat.
#27
if I ever want to eat pasta, I must be in a rush..cook quick and eat quick..so I can't tell the difference between cheap and more expensive ones anyway..heat added
3 Likes #28
Pasta is pasta for goodness sake. It all tastes the same before it is cooked and flavored. I don't think people are going to rush out to buy it, but knowing it's available at this price people will probably look out for it. I think suggesting that it is taking a disregard for you eat is a pretty naive comment to make. Just because it is only 9p, doesn't mean it it crap food. It just means its a more realistic price for how much it would actually cost a supermarket to produce. Do you think the main brands really spend a few quid to make a packet of pasta? No. They just have a massive mark-up on the final price for profit. Plus the marketing, packet design etc. They don't need to include anything like that in the price of this. It isn't rocket science.


Edited By: sigma on Apr 01, 2011 21:44: * removed deleted quote (targeting another member)
3 Likes #29
wendyak
Pasta wars
Use the forks, Luke.

Edited By: jukkie on Apr 01, 2011 19:43
#30
This was free at 18p if you used their Double the Difference guarantee against the ASDA price.
So at 9p they are better off.
2 Likes #31
Well we use lots of this at school for the kids instead of sand for a change or to paint and thread, loads of different uses and at this price I will be stocking up for next term and doing lots of planning around pasta.
#32
I bought them for 18p yesterday! They are surely price-matching with Asda's Pasta
Fantastic bargain
suspended#33
Price wars are awesome :D

Bought 5 bags of the Asda stuff the other day.
suspended 1 Like #34
snapdragon
It's not pasta as it doesn't fulfil the ingredients criteria?


What?

Asda's product is called "Pasta Shapes" and is exactly the same stuff.
#35
magicpork
if I ever want to eat pasta, I must be in a rush..cook quick and eat quick..so I can't tell the difference between cheap and more expensive ones anyway..heat added


There's little difference...
#36
jukkie
wendyak
Pasta wars
Use the forks, Luke.

The penne is mightier than the forks!
#37
Had some of this last night, it tastes fine to me :) Good for pasta bakes as well, plus my ratties like it :D
#38
OK for poor students, but they are also doing 3kg bags of De Cecco penne. Which is a much better quality pasta and easier to cook to al dente, also a good buy at £5.
#39
Good to see the price match. Scorching hot. Cheapest way to eat.

Great stuff with a nice bit of creme fraiche and a tin of drained tuna chunks.
#40
penne for them

Post a Comment

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private.

...OR log in with your social account

...OR comment using your social account

Top of Page
Thanks for your comment! Keep it up!
We just need to have a quick look and it will be live soon.
The community is happy to hear your opinion! Keep contributing!