Velvet Toilet Rolls 40 pack £12.50 Prime / £17.25 (non Prime) @ Amazon - HotUKDeals
We use cookie files to improve site functionality and personalisation. By continuing to use HotUKDeals, you accept our cookie and privacy policy.
Get the HotUKDeals app free at Google Play

Search Error

An error occurred when searching, please try again!

Login / Sign UpSubmit
258Expired

Velvet Toilet Rolls 40 pack £12.50 Prime / £17.25 (non Prime) @ Amazon

£12.50 @ Amazon
Amazon have reduced the 40 pack of Velvet to £12.50 delivered with Prime. The dispatch date is 2-4 weeks but should be worth the wait. Read More
pookypony Avatar
10m, 2w agoFound 10 months, 2 weeks ago
Amazon have reduced the 40 pack of Velvet to £12.50 delivered with Prime. The dispatch date is 2-4 weeks but should be worth the wait.
More From Amazon:
×
Get the Hottest Deals Daily
Stay informed. Once a day, we'll send you the deals our members voted as the best.
Failed
pookypony Avatar
10m, 2w agoFound 10 months, 2 weeks ago
Options

All Comments

(31) Jump to unreadPost a comment
Comments/page:
#1
Amazon has become my regular for many things for a while now. Nappies, wipes, loo roll, air freshener refills.. bulky stuff delivered for less than the supermarket.

Just got to keep an eye on the prices as they go up and down daily.
3 Likes #2
i dont like this brand as much as Cushelle. They were great quality but now they are just poor :(
However I voted hot :)


Edited By: ohdearohdear on Sep 04, 2016 06:57
3 Likes #3
"Usually dispatched within 2 to 4 weeks."
I hope no one's bursting for a number 2. :D
#4
Thanks - great deal.!
3 Likes #5
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.
1 Like #6
I would have to make sure the neighbours were out before I took delivery of all those toilet rolls at the doorstep! Oh the embarrassment!

Great deal tho thanks op!
5 Likes #7
Mr Hunter
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.


https://media2.giphy.com/media/l2JdZ6jQkHjwlCDkI/giphy.gif
9 Likes #8
anthony69
I would have to make sure the neighbours were out before I took delivery of all those toilet rolls at the doorstep! Oh the embarrassment!
Great deal tho thanks op!
I'd get mine delivered to the Gate Lodge and have my butler bring them up at night under the cover of darkness.
#9
You can get a pack of 12 Andrex for £2.99 @ Semichem
2 Likes #10
Mr Hunter
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.


Anyone else confused by the last step???

Shouldnt it be 31p a roll (200 sheets) vs 22p a roll (170 sheets) so price per sheet would be:

31/200 vs 22/170

= 0.155p per sheet (velvet) vs 0.129p per sheet (Nicky)
Which will still put the cheap home bargain bog roll at a better position, but I doubt its as good quality. This deal is hot.

I'd probably go an spent 8 to 9 quid on 18 rolls so 40 rolls for 12 quid seems a good price to me.
1 Like #11
Mr Hunter
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.

I can't follow what you're doing here...?

For those interested in which is better value it works out as 640 sheets of Velvet or 766 sheets of Nicky Elite for £1
1 Like #12
Not available from that seller?
#13
No longer available!
7 Likes #14
Why just work out cost per sheet.
Sheets per wipe is also important.
Thinner, less robust paper needs more sheets to combat finger poke-through. No one wants finger poke-through, well some might, but we don't shake hands with those people.
#15
you can buy 16 rolls in Asda for £5.
One roll cost you £0.3125.

40 rolls x £0.3125 = £12.50

exactly the same price

online and instore
https://groceries.asda.com/product/large-toilet-roll-16-rolls/velvet-comfort-toilet-roll/910002049048
#16
Heat. Ordered. Very good timing as we are just about to go on holiday next month with elderly relatives.
#17
neas1983
Mr Hunter
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.
Anyone else confused by the last step???
Shouldnt it be 31p a roll (200 sheets) vs 22p a roll (170 sheets) so price per sheet would be:
31/200 vs 22/170
= 0.155p per sheet (velvet) vs 0.129p per sheet (Nicky)
Which will still put the cheap home bargain bog roll at a better position, but I doubt its as good quality. This deal is hot.
I'd probably go an spent 8 to 9 quid on 18 rolls so 40 rolls for 12 quid seems a good price to me.
I was about to post what you did, thanks for saving me the hassle!
Glad someone else picked up on it otherwise I'd be concerned!
1 Like #18
bangytupper
Why just work out cost per sheet.
Sheets per wipe is also important.
Thinner, less robust paper needs more sheets to combat finger poke-through. No one wants finger poke-through, well some might, but we don't shake hands with those people.

I lost several friends to cheap toilet paper used at an Indian restaurant offering an all you can eat buffet deal in the 90s.

RIP Dave, Baz and Jim. You will not be forgotten.
#19
24 rolls for £6 in bargain buys (so £12 for 48)
#20
Not available anymore by the looks of it...
1 Like #21
escortboy
neas1983
Mr Hunter
Works out £0.31 a roll. I normally use Home Bargains loo roll £2 for 9 or £3.99 for 18. Works out 0.22 a roll. But 200 sheets (velvet) v 170 v (nicky) works out 0.22*40=1496 v 0.31*200=2480.
Anyone else confused by the last step???
Shouldnt it be 31p a roll (200 sheets) vs 22p a roll (170 sheets) so price per sheet would be:
31/200 vs 22/170
= 0.155p per sheet (velvet) vs 0.129p per sheet (Nicky)
Which will still put the cheap home bargain bog roll at a better position, but I doubt its as good quality. This deal is hot.
I'd probably go an spent 8 to 9 quid on 18 rolls so 40 rolls for 12 quid seems a good price to me.
I was about to post what you did, thanks for saving me the hassle!
Glad someone else picked up on it otherwise I'd be concerned!

Confused me too. However without tests of sheets used/wipe it's not clear which is the better value.;)
#22
£23.99 now. Don't think I need the calculator to work out if it's now a good deal :(
#23
just missed :(
#24
I was going for the toilet roll but was too late! Nightmare!
#25
24 rolls of Velvet for £6 in Poundworld Huddersfield.
#26
Still available
#27
This is still available as said
#28
back in stock.thanks OP
#29
thanks
#30
jjmmww1
just missed :(
Still available.
#31
Just had dispatch notification too X)

Post a Comment

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private.

...OR log in with your social account

...OR comment using your social account

Top of Page
Thanks for your comment! Keep it up!
We just need to have a quick look and it will be live soon.
The community is happy to hear your opinion! Keep contributing!