Can anyone do Linear Programming??? - HotUKDeals
We use cookie files to improve site functionality and personalisation. By continuing to use HUKD, you accept our cookie and privacy policy.
Get the HUKD app free at Google Play

Search Error

An error occurred when searching, please try again!

Login / Sign UpSubmit

Can anyone do Linear Programming???

firth_face Avatar
6y, 1m agoPosted 6 years, 1 month ago
Hi. Im doing linear programming at university and im really struggling.

I cant figure out a problem for one of my assignments and its doing my head in!! If you are good at LP then please let me know and I will post my assignment online.

Please Help!!
firth_face Avatar
6y, 1m agoPosted 6 years, 1 month ago
Options

All Comments

(13) Jump to unreadPost a comment
Comments/page:
banned#1
You know you've posted this on HUKD right? These guys can't even do percentages.

Edited By: JonnyTwoToes on Oct 29, 2010 13:31: addition
#2
JonnyTwoToes
You know you've posted this on HUKD right? These guys can't even do percentages.


It is a long shot but I am desperate!!
banned#3
Post it anyway, I'll give it a go.
banned#4
Standard form is the usual and most intuitive form of describing a linear programming problem. It consists of the following four parts:

A linear function to be maximized

e.g., Maximize: c1x1 + c2x2

Problem constraints of the following form

e.g.,

a1,1x1 + a1,2x2 ≤ b1
a2,1x1 + a2,2x2 ≤ b2
a3,1x1 + a3,2x2 ≤ b3

Non-negative variables

e.g.,

x1 ≥ 0
x2 ≥ 0.

Non-negative right hand side constants

bi ≥ 0

The problem is usually expressed in matrix form, and then becomes:

Maximize: cTx
Subject to: Ax ≤ b, x ≥ 0.
#5
LP ASSIGNMENT
The Good-to-Go suitcase company makes three kinds of suitcases: (1) Standard, (2) Deluxe, and (3) Luxury styles. All the relevant information on the making of the suitcases and associated costs are tabulated in the Excel worksheet.
(a) You must solve the problem to find the optimal production plan.
(b) Suppose Good-to-Go is considering including a polishing process, the cost of which would be reflected in the price. The table below supplies the time needed for polishing for each type of suitcase:
Suitcase Polishing time (minutes)
Standard 10
Deluxe 15
Luxury 20
An additional 170 hours of polishing time are available. You must solve the new problem to find the optimal production plan.
(c) Next consider the addition of a waterproofing process with the relevant data below:
Suitcase Waterproofing (hours)
Standard 1
Deluxe 1.5
Luxury 1.75
An additional 900 hours of waterproofing time are available. You must solve the new problem to find the optimal production plan.
(d) Good-to-Go is considering the possible introduction of two new products to its line: the Compact model (for teenagers) and the Kiddo model (for children). Market research suggests that Good-to-Go can sell the Compact model for £30 and the Kiddo model for £37.50. The amount of labour and cost of raw materials for each new product are as follows:
Cost category per unit Compact Kiddo
Cutting and colouring (hours) 0.50 1.20
Assembly (hours) 0.75 0.75
Finishing (hours) 0.75 0.50
Quality and packaging (hours) 0.20 0.20
Raw materials (£) 5 4.50

Neither polishing nor waterproofing is to be considered for (d). You must determine whether either new model is worth making.


Standard Deluxe Luxury
Decision variables
Selling price per unit (£) 36.05 39.50 43.30
Material cost per unit (£) 6.25 7.50 8.50
Labour cost per unit (£) 15.48 18.67 21.26

Constraints (hours per unit) Total Hours Limit Labour cost per hour (£)
Cutting and colouring 0.7 1 1 <= 630 10
Assembly 0.5 0.83 0.67 <= 600 6
Finishing 1 0.67 0.9 <= 708 9
Quality and packaging 0.1 0.25 0.4 <= 135 8


Thats all the info I have!!! Knock yourselves out

LHS Sign RHS
#6
sorry its hard to read... the second half is given on excel!!
banned#7
http://3.bp.blogspot.com/_Qe960HMO0pQ/S_PCjY4c5nI/AAAAAAAAAEM/NdVy2tEFmYk/s1600/what-just-happened-poster.jpg
#8
I used to demo a software product that had a Linear Programming component.

Not sure I fully understood it, but the example we used was for making a Museli with all the different ingredients - nuts, raisins, bran etc.

Each component had a cost (nuts are more expensive than raisins for example) so you looked at all the ingrediants and worked out how much of each you could use to give a desired cost to sell the product and still make a profit.

Edited By: guilbert53 on Oct 29, 2010 14:18: ham
#9
JonnyTwoToes
You know you've posted this on HUKD right? These guys can't even do percentages.
JonnyTwoToes
Post it anyway, I'll give it a go.


JonnyTwoToes
http://3.bp.blogspot.com/_Qe960HMO0pQ/S_PCjY4c5nI/AAAAAAAAAEM/NdVy2tEFmYk/s1600/what-just-happened-poster.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=a9vMCgWS_n8
#10
bump 1
#11
You'd be much better off asking on The Student Room
#12
n1ck09
You'd be much better off asking on The Student Room


+1 - on the maths section or something (assuming they have a maths section lol)

I came into the thread thinking it was something to do with computer programming. Could have maybe helped with that but this looks hard! The Wikipedia page only complicates things!
#13
P.S. If you're struggling, ask your course tutors. You're paying to go to university - get your moneys worth!

Post a Comment

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private.

...OR log in with your social account

...OR comment using your social account

Thanks for your comment! Keep it up!
We just need to have a quick look and it will be live soon.
The community is happy to hear your opinion! Keep contributing!