Tesco Meal Deal - £3 TODAY. - HotUKDeals
We use cookie files to improve site functionality and personalisation. By continuing to use HUKD, you accept our cookie and privacy policy.
Get the HUKD app free at Google Play

Search Error

An error occurred when searching, please try again!

Login / Sign UpSubmit

Tesco Meal Deal - £3 TODAY.

Nathan94 Avatar
4y, 3m agoPosted 4 years, 3 months ago
Just word of warning really.. tesco meal deal is up to £3 today from £2.50 for those who do not know this.

New fancy packaging on all sandwiches/pastas etc with "£3 Meal Deal"

Doesn't include anything other that it did for the £2.50 meal deal, apparently tesco were loosing money through the meal deal at £2.50 due to the inclusion of more expensive crisps and drinks. So here comes the more expensive version!
Other Links From Tesco:
Nathan94 Avatar
4y, 3m agoPosted 4 years, 3 months ago
Options

All Comments

(39) Jump to unreadPost a comment
Comments/page:
14 Likes #1
whatsThePoint
£3 for a meal oO
i can get a weeks worth of food for that amount

Are you a hamster? oO

Edited By: sickly sweet on Sep 03, 2012 01:38
banned 2 Likes #2
£3 subway deal it is then.
#3
D_G
£3 subway deal it is then.

Amen to this!

Although I do work for tesco ^.^ so 10% off I suppose.. :/
2 Likes #4
whatsThePoint
sickly sweet
whatsThePoint
£3 for a meal oO
i can get a weeks worth of food for that amount

Are you a hamster? oO

co op near me reduces all the use by/best before food to 10p at around 6pm :p
6pm is after my lunch sorry.
#5
gpawan
whatsThePoint
sickly sweet
whatsThePoint
£3 for a meal oO
i can get a weeks worth of food for that amount

Are you a hamster? oO

co op near me reduces all the use by/best before food to 10p at around 6pm :p
6pm is after my lunch sorry.

Just get out of bed at lunchtime. Problem solved.
#6
I've been going subway over tescos for a while because it was just easier for me and much preferred a subway. This has just reinforced the fact that I'm going subway.

Funny thing is though if I got a meal deal typically a all-day breakfast sandwich, monster munch and bottle of fresh orange the meal deal used to save me around 20P which would have bought it to £2.70ish meaning that tescos must have put there prices up at least 30p?
#7
Damn, Used to love the old £2 meal deal.

Boots meal deal is the clear winner.
banned#8
I make my own sandwiches and drinks
Better than wasting my money in subway like you idiots
banned#9
Would rather eat sawdust than a tesco sandwich. Yuk.
#10
aberfal
I make my own sandwiches and drinks
Better than wasting my money in subway like you idiots

This. Waste of money to buy over priced food for lunch when you can make much more for cheaper.
#11
D_G
£3 subway deal it is then.

Which is now the £3.20 Subway deal as from last week in my local Subway
banned#12
Legend101
aberfal
I make my own sandwiches and drinks
Better than wasting my money in subway like you idiots

This. Waste of money to buy over priced food for lunch when you can make much more for cheaper.

The extra 10 minutes in bed is worth the premium :)
2 Likes #13
just make your own sandwiches/lunch etc at home, cheaper and you get to choose what you eat and not from what is available.
#14
kylewalker
just make your own sandwiches/lunch etc at home, cheaper and you get to choose what you eat and not from what is available.

I concur. Tesco sarnies literally taste like cardboard anyway. Subway is mingin, found 2 hairs and finally a small fly in subs before I stopped using them. I bork at the thought of buying a subway.
1 Like #15
Tbh I usually buy my lunch out just so I get out the office for 30 minutes in the afternoon. Even though it costs more in fuel and food..
#16
KillFelix
Legend101
aberfal
I make my own sandwiches and drinks
Better than wasting my money in subway like you idiots

This. Waste of money to buy over priced food for lunch when you can make much more for cheaper.

The extra 10 minutes in bed is worth the premium :)

Make it the night before, takes 10 minutes while watching TV in the kitchen.
#17
Has anybody gone out and bought one yet? :P
#18
Boots FTW!

€3.99 and they regularly give me a 50c off voucher for the next time

Edited By: thegroutch on Sep 03, 2012 15:07
#19
I've been going to Boots myself. Nicer food to pick from and the drinks inc things like innocent smoothies and other pricey things. Yes it costs £3.29 but I still bough this over Tesco when it was £2.50, so at £3 it's a no brainer. As mentioned above they often issue a 30p off your next meal deal voucher at the til.
#20
whatsThePoint
kylewalker
just make your own sandwiches/lunch etc at home, cheaper and you get to choose what you eat and not from what is available.

cheaper but the choice is likely to be less than you get at subway not more

how is the choice going to be less when you can go into a big supermarket for ingredients which will offer more choice than any subway store
#21
Work out home much you spend on lunch and then cry!! TBF I'm lucky that I quite enjoy the same lunch everyday so for me it's cheaper and easier to make my own. A lot of people crave variety though so fair enough.
1 Like #22
aberfal
I make my own sandwiches and drinks
Better than wasting my money in subway like you idiots
Oh shut up you tramp. X)
#23
Yep, i bought tescos meal deal every day until now. Hello Boots, goodbye tesco
#24
Okay so you get the 500ml cokes.. but woopie doo.

Anybody still buying?
#25
Nathan94
Okay so you get the 500ml cokes.. but woopie doo.

Anybody still buying?

I was buying three times a week but not now. They do a few sandwiches at £1.10 (sausage and egg today) but I think I need to seek an alternative as they aren't great. Boots most likely.
banned#26
I do not actually think that it is always cheaper to make your own lunches.

Lets say you wanted to have a sandwich, crisps and a drink every day.

Ingredients: Loaf of bread £1.25, Meat packs(£2.50 Ham x 2 sandwiches, Chicken £2.50 x2 and Beef £2.50 x1), then you can optionally add some salad which will cost you say £4 for the week (iceberg lettuce £1, Cucumber £1, Onion £1 and tomato £1), plus a sauce (Mayo/Pickle £1 as you can reuse in following weeks). So to assemble a sandwich for one day is roughly £14 (give or take a couple of quid depending on taste. That is obviously a fairly basic sandwich.

Then a multipack of drink for £3, one per day, one left over.

Then a multipack of crisps £2, one per day, 3 left over.

This comes to about £20 spend per week on 'cheap lunches'.

Say you did the Tesco, subway or boots meal deal, you would only spend around £15/£16 per week.

Bit of a false economy in my opinion.
#27
mceverready
I do not actually think that it is always cheaper to make your own lunches.

Lets say you wanted to have a sandwich, crisps and a drink every day.

Ingredients: Loaf of bread £1.25, Meat packs(£2.50 Ham x 2 sandwiches, Chicken £2.50 x2 and Beef £2.50 x1), then you can optionally add some salad which will cost you say £4 for the week (iceberg lettuce £1, Cucumber £1, Onion £1 and tomato £1), plus a sauce (Mayo/Pickle £1 as you can reuse in following weeks). So to assemble a sandwich for one day is roughly £14 (give or take a couple of quid depending on taste. That is obviously a fairly basic sandwich.

Then a multipack of drink for £3, one per day, one left over.

Then a multipack of crisps £2, one per day, 3 left over.

This comes to about £20 spend per week on 'cheap lunches'.

Say you did the Tesco, subway or boots meal deal, you would only spend around £15/£16 per week.

Bit of a false economy in my opinion.

You really have described a worse case scenario though. £3 for 6 cans when infact you can get 10 for that price.

I usually nip to the shop at 8pm on a Monday and get the cheap bread, salad etc and sandwich fillers. Makes lunches for the week (except for Friday where the bread is no good).

I'm usually away with work anyway so get my lunch paid for.
#28
mceverready
I do not actually think that it is always cheaper to make your own lunches.

Lets say you wanted to have a sandwich, crisps and a drink every day.

Ingredients: Loaf of bread £1.25, Meat packs(£2.50 Ham x 2 sandwiches, Chicken £2.50 x2 and Beef £2.50 x1), then you can optionally add some salad which will cost you say £4 for the week (iceberg lettuce £1, Cucumber £1, Onion £1 and tomato £1), plus a sauce (Mayo/Pickle £1 as you can reuse in following weeks). So to assemble a sandwich for one day is roughly £14 (give or take a couple of quid depending on taste. That is obviously a fairly basic sandwich.

Then a multipack of drink for £3, one per day, one left over.

Then a multipack of crisps £2, one per day, 3 left over.

This comes to about £20 spend per week on 'cheap lunches'.

Say you did the Tesco, subway or boots meal deal, you would only spend around £15/£16 per week.

Bit of a false economy in my opinion.

Completely agree. When I have made my own it ends up either more expnesive or you have the same lunch all week.
Perhaps if your preparing for more than two people it ends up being cheaper.
banned#29
mattpreston11
mceverready
I do not actually think that it is always cheaper to make your own lunches.Lets say you wanted to have a sandwich, crisps and a drink every day.Ingredients: Loaf of bread £1.25, Meat packs(£2.50 Ham x 2 sandwiches, Chicken £2.50 x2 and Beef £2.50 x1), then you can optionally add some salad which will cost you say £4 for the week (iceberg lettuce £1, Cucumber £1, Onion £1 and tomato £1), plus a sauce (Mayo/Pickle £1 as you can reuse in following weeks). So to assemble a sandwich for one day is roughly £14 (give or take a couple of quid depending on taste. That is obviously a fairly basic sandwich.Then a multipack of drink for £3, one per day, one left over.Then a multipack of crisps £2, one per day, 3 left over.This comes to about £20 spend per week on 'cheap lunches'.Say you did the Tesco, subway or boots meal deal, you would only spend around £15/£16 per week.Bit of a false economy in my opinion.
You really have described a worse case scenario though. £3 for 6 cans when infact you can get 10 for that price.I usually nip to the shop at 8pm on a Monday and get the cheap bread, salad etc and sandwich fillers. Makes lunches for the week (except for Friday where the bread is no good).I'm usually away with work anyway so get my lunch paid for.

Thing is though Matt, the cheap stuff is usually the stuff that goes out of date in the following days, so you can not really use them for the entire week.

You are correct about the cans though, but not everyone likes to drink own brand drinks.

And as we are comparing them against the drinks you would get as part of a meal deal, I thought it was only fair to put equivalent.
banned#30
mceverready
I do not actually think that it is always cheaper to make your own lunches.

Lets say you wanted to have a sandwich, crisps and a drink every day.

Ingredients: Loaf of bread £1.25, Meat packs(£2.50 Ham x 2 sandwiches, Chicken £2.50 x2 and Beef £2.50 x1), then you can optionally add some salad which will cost you say £4 for the week (iceberg lettuce £1, Cucumber £1, Onion £1 and tomato £1), plus a sauce (Mayo/Pickle £1 as you can reuse in following weeks). So to assemble a sandwich for one day is roughly £14 (give or take a couple of quid depending on taste. That is obviously a fairly basic sandwich.

Then a multipack of drink for £3, one per day, one left over.

Then a multipack of crisps £2, one per day, 3 left over.

This comes to about £20 spend per week on 'cheap lunches'.

Say you did the Tesco, subway or boots meal deal, you would only spend around £15/£16 per week.

Bit of a false economy in my opinion.


Dunno where you do your shopping but I can get everything on that list a lot cheaper

Im my local shops at the moment I could get
Loaf of bread £1.00 (kingsmill) or 6 bread buns 59p
Meat packs - butchers are much cheaper than that, I can buy a full chicken for £3 which would do 3 days and a couple of dinners, certainly I could buy enough good quality meat for under a fiver
iceberg lettuce 59p,
Cucumber 49p,
Onion about 15p each
tomato about 15p each
mayo / pickle is £1 a jar (heinz) at the moment here
you could also use stuffing, few pence or pease pudding etc.
Drinks, 3 can for £1 in poundshops, caprisun £1 for 5 etc.
Crisps, multipack of 6 x walkers is £1 at moment

I get what you're saying though, it can be a false economy at times, but it can work out cheaper too, especially if you plan, for example if you have a beef dinner on sunday you could buy a slightly bigger joint and have beef sandwhiches Monday/Tuesday

Edited By: colinsunderland on Sep 05, 2012 17:31
#31
Not really much of a deal any more at the new price.

Tuna & Sweetcorn Sandwich : £1.45
Drink : £0.61
Chocolate : £0.61

Total : £2.67
Meal Deal price : £3.00

Where is the advantage of the meal deal?

Edited By: Kafeen on Sep 07, 2012 12:37
#32
Kafeen
Not really much of a deal any more at the new price.

Tuna & Sweetcorn Sandwich : £1.45
Drink : £0.61
Chocolate : £0.61

Total : £2.67
Meal Deal price : £3.00

Where is the advantage of the meal deal?

Well the most expensive sandwich/pasta etc is £2, most expensive crisps is like 76p and drink (coke 500ml) - £1.09 or something

So there is a big saving still if you go down this route

Edited By: Nathan94 on Sep 07, 2012 16:13
#33
Well I expect Tesco to recoup a lot from this new deal as the majority of the individual items don’t even add up to 3 pounds. RIP OFF! I complained to customer services and got the old ‘it’s got nothing to do with us’. Basically I no longer buy the deal or spend 2.50 for that matter and watch all Tesco pricing deals with hawk eyes.
#34
ubermantoo
Well I expect Tesco to recoup a lot from this new deal as the majority of the individual items don’t even add up to 3 pounds. RIP OFF! I complained to customer services and got the old ‘it’s got nothing to do with us’. Basically I no longer buy the deal or spend 2.50 for that matter and watch all Tesco pricing deals with hawk eyes.

Well yeah, what did you expect them to say?

"Ohh we're so sorry this price is too high, you can have it for cheaper than everyone else!!"

Hate when customers tell you about prices.. it's nothing to do with us, we just work FOR tesco.. that's just the price that the tesco head office send down to us at and then we have to put on display..

/rant.
#35
Omg a 50 pence rise

Brb i'm phoning the police......
#36
its ok peeps do not panic in 4 weeks it will go down 30p then they will claim a massive discount!! every little helps and all that, but it will still be 20p more

fed up of Tesco and its lies
#37
o and it u realy are looking for bargin stuff for lunch try ALDI, bread meat, cheese, salad, biscits, crips all cheaper
#38
I'd rather buy a fresh roll for 50p, pack of ham £2, 1 litre coke £1.
#39
Amen for these deals. Make my own my brand!

Post a Comment

You don't need an account to leave a comment. Just enter your email address. We'll keep it private.

...OR log in with your social account

...OR comment using your social account

Thanks for your comment! Keep it up!
We just need to have a quick look and it will be live soon.
The community is happy to hear your opinion! Keep contributing!