1KG Silver Spoon Demerara Sugar £1.59, at Farmfoods
186°Expired

1KG Silver Spoon Demerara Sugar £1.59, at Farmfoods

8
LocalFound 18th JanEdited by:"amour3k"
1KG Silver Spoon Demerara Sugar £1.59, at Farmfoods.

Brown sugar is normally EXPENSIVE at the best of times!, even for a non-Brand! (and how much even moreso for an actual Brand?).

That's a lot of demerara sugar, for not so great an amount I reckon. :-)


This was at the Walthamstow Store (but it will be a National Deal). :-)
Community Updates

Groups

8 Comments
Great FThank you for the deal will take a trip to the store to replenish my supply.
Does it make any difference whether it has a brand name on it or not?
Sugar is sugar
Silver Spoon is beet sugar with 'colouring' (don't panic - its natural)

Tate & Lyle is cane sugar (no colouring)
Cold as the Antarctic!

Same price as the "real thing" at Sainsburys, and if you buy a 2kg pack it is just £1.38 per Kg

Lidl sell it for £1.29 per Kg
reakt2 h, 32 m ago

Does it make any difference whether it has a brand name on it or not?Sugar …Does it make any difference whether it has a brand name on it or not?Sugar is sugar


Good point, I agree, lol, but it's like that classic line in Eddy Murphy's Coming to America Movie several moon's back, when Cleo McDowell (that guy that owned the McDowells burger place) said:

"Look... me and the McDonald's people got this little misunderstanding. See, they're McDonald's... I'm McDowell's. They got the Golden Arches, mine is the Golden Arcs. They got the Big Mac, I got the Big Mick. We both got two all-beef patties, special sauce, lettuce, cheese, pickles and onions, but their buns have sesame seeds. My buns have no seeds."

Same food in my book?.


Some like the expensive Australian Brand UGGS, whereas some are more content with the notably cheaper British Brand CLARKS?.

Some prefer Lamborghini's, whereas other's prefer a Porché?.

Others again would go for a Bentley, whereas another again would be more comfortable in a Ford Escort instead?.

(It's the nature of the game of the World we're all living in unfortunately?).

It is what it is ... (give or take of course?). :-)
amour3k35 m ago

Others again would go for a Bentley, whereas another again would be more …Others again would go for a Bentley, whereas another again would be more comfortable in a Ford Escort instead?


You're comparing finished products comprised of thousands of components. It's not the same as comparing one raw cooking ingredient with the same thing from a different factory.
Edited by: "reakt" 19th Jan
reakt42 m ago

You're comparing finished products comprised of thousands of components. …You're comparing finished products comprised of thousands of components. It's not the same as comparing one raw cooking ingredient with the same thing from a different factory.


Hehehehehe, fair enough, lol.

But even when it comes food consumables, similar quota's often run forward ...

People would more often then not prefer to buy coconut water (with a fancy name on it), than buy an actual bog standard coconut and extract it's water themselves? (how much more natural can you get than the actual coconut itself?).

Buy an overpriced fruit salad assortment from say Mark's and Spencer's, then go down to their local Market Trader/Fruiterer, and buy a selection of cheap fruits, and pretty much knock up the same thing themselves? (and for probably wayyyy cheaper per £ too?).

This is why Brand's like Harrod's and the like exist ...

When I go to tropical Countries, I don't waste my time with too much of the fancy over inflated Branded tinned stuff's if I can help it (it's pretty much natural all the way) - fruits and like from Street Trader's for the most part etc? (washing everything first though, before consuming it). :-)

Here however (be that good and/or bad), the lifestyle with everything is different.

I understand what you're saying, but it'd be unrealistic to believe that people perceive things differently? (even if it all about simple basic staple food items ... ) :-)

But saying that, good on you for the otherwise healthier approach. :-)
Wonder why granulated / refined is cheaper than the demerara / unrefined?
Post a comment
Avatar
@
    Text