40L Bags Of Garden Chippings ( Mulching Bark) £1.95 Each @ Lidl
267°Expired

40L Bags Of Garden Chippings ( Mulching Bark) £1.95 Each @ Lidl

Banned 16
Banned
Found 15th May 2009Made hot 25th May 2009
Getting veg and saw this deal in Oxford Road, Reading
I think it is usually twice this

16 Comments

hot, is about 6 quid or so at my work for about 100L

Banned

yeah your right, its usually 80L for that price ;-);-)

but u dont know what retailer im talking about lol

Banned

sorry, was talking to "the hobo"

Banned

You should leave the hobo alone.

Original Poster Banned

neonkoala;5223909

You should leave the hobo alone.



because he's crazy!:w00t:

Got some of this today...boy it stinks...poooheeee:p Good job it's outside.

Careful some of this stuff stinks to high heaven ,i bought some from a local nursery that really stank the whole house out but then bought cheapo stuff from focus and it was fine.

hank2spoons;5223594

hot, is about 6 quid or so at my work for about 100L



That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so your not the accountant at "whichever" retailer your talking about that's for sure.. :p:p

P.S. ]Cough............]Cough........]Cough.......and one more ]Cough :thumbsup:

scousethief;5316452

Careful some of this stuff stinks to high heaven ,i bought some from a … Careful some of this stuff stinks to high heaven ,i bought some from a local nursery that really stank the whole house out but then bought cheapo stuff from focus and it was fine.



We had the same experience but it turned out it was because the local cat community loved it for em..er...deposits! :oops:

Methos;5316475

That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so … That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so your not the accountant at "whichever" retailer your talking about that's for sure.. :p:pP.S. ]Cough............]Cough........]Cough.......and one more ]Cough :thumbsup:We had the same experience but it turned out it was because the local cat community loved it for em..er...deposits! :oops:



OMG I hope YOU'RE not an Accountant!!

hell yeah need some more for the front garden. superb deal 40l x 10 equals cheap money

Mikiex;5316766

OMG I hope YOU'RE not an Accountant!!



he worked at RBS :whistling:

Methos;5316475

That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so … That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so your not the accountant at "whichever" retailer your talking about that's for sure.. :p:p



Idiot alert! :prop:

2.5 x 40litres = 100litres
2.5 x 1.95 = £4.87

Are you an accountant?

:thumbsup:

We had the same experience but it turned out it was because the local cat … We had the same experience but it turned out it was because the local cat community loved it for em..er...deposits!



One tip I was given, and use well, next time (assuming your a fella) you need a pee, have one in a big spray bottle, top it up with water then spray all over where you think the cats have been. They hate the smell of ammonia and stopped my chippings being used as the local litter box.

Its the ammonia in our urine that puts them off.....

However some may say that this is taking the pee a bit too much :whistling:

Methos;5316475

That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so … That's about 16p per litre, the Lidl deal works out at 21p per litre so your not the accountant at "whichever" retailer your talking about that's for sure.. :p:pP.S. ]Cough............]Cough........]Cough.......and one more ]Cough :thumbsup:We had the same experience but it turned out it was because the local cat community loved it for em..er...deposits! :oops:



If you are going to post sarcastic replies get your division right! Price divided by litreage to get your price per litre not the other way round!! £1.95 / 40l = 4.9p per litre

And I am an accountant ..... :prop:

Why pee in a spray bottle and not just straight on them? Can't beleive i'm having this conversation. lol.
Post a comment
Avatar
@
    Text