Ariel excel gel £2.24 592ml superdrug
479°

Ariel excel gel £2.24 592ml superdrug

24
Found 12th Dec 2017
Original and colour bottles both reduced

Top comments

Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper than this, so it’d have to be £1.60 to be a reasonable deal.
24 Comments

Flamedeer! 🔥 🦌 😃

Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper than this, so it’d have to be £1.60 to be a reasonable deal.

Damn I'm looking for a reasonable priced non bio liquid

pookey11 h, 3 m ago

Damn I'm looking for a reasonable priced non bio liquid

The Aldi Almat liquid or powder is great

supertramp75 m ago

The Aldi Almat liquid or powder is great



Thanks. Do you know the price and size please?

Ariel excel? Is this for cleaning my spread-sheets?

gimmeabargain4 h, 13 m ago

Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper …Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper than this, so it’d have to be £1.60 to be a reasonable deal.



I agree - 10p per wash is the target price

And about 3p per wash for fabric conditioner
Edited by: "Bikertov" 12th Dec 2017

Bikertov19 m ago

I agree - 10p per wash is the target priceAnd about 3p per wash for fabric …I agree - 10p per wash is the target priceAnd about 3p per wash for fabric conditioner


I'm glad I'm not the only one who does this

Oooh just got a dear

gimmeabargain4 h, 44 m ago

Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper …Not really a great deal. I aim for 10p a wash and frequently get cheaper than this, so it’d have to be £1.60 to be a reasonable deal.


I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never aimed or even thought about how much per a wash it costs. I buy which ever brand is cheaper at the time and stick it in the machine. If my life gets bad enough I have to start working out the cost per a wash I guess I am not washing that often to care.

BTW what are you buying at 10p a wash do you just run a bar of soap over the clothes or something ?

Redscoped21 m ago

I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never …I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never aimed or even thought about how much per a wash it costs. I buy which ever brand is cheaper at the time and stick it in the machine. If my life gets bad enough I have to start working out the cost per a wash I guess I am not washing that often to care.BTW what are you buying at 10p a wash do you just run a bar of soap over the clothes or something ?


I use it to compare as different supermarkets have different sizes so it gets confusing. Especially some brands are concentrated so you cant just compare by size. We usually stock up on cheap offers. To be honest we still have loads of pods from a post we found on here in Asda, was a bargain 4.5p per wash I think. 🤣

Redscoped37 m ago

I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never …I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never aimed or even thought about how much per a wash it costs. I buy which ever brand is cheaper at the time and stick it in the machine. If my life gets bad enough I have to start working out the cost per a wash I guess I am not washing that often to care.BTW what are you buying at 10p a wash do you just run a bar of soap over the clothes or something ?


Several points to address here:
“I guess I am not washing that often to care”. You need to start washing your clothes more often then mate.

“I buy whichever brand is cheaper” that’s not necessarily a good deal, often the shops have several ‘good offers’ that are 20p a wash. You don’t seem like the usual HUKD native.

At 10p a wash I usually use surf tropical, it’s our preferred brand and we buy a couple of bottles when we find it on offer. Bought some just the other day using the Amazon Pantry £15 off voucher.

I’m gonna guess that you are a single bloke in your twenties?!

gimmeabargain37 m ago

Several points to address here:“I guess I am not washing that often to c …Several points to address here:“I guess I am not washing that often to care”. You need to start washing your clothes more often then mate.“I buy whichever brand is cheaper” that’s not necessarily a good deal, often the shops have several ‘good offers’ that are 20p a wash. You don’t seem like the usual HUKD native. At 10p a wash I usually use surf tropical, it’s our preferred brand and we buy a couple of bottles when we find it on offer. Bought some just the other day using the Amazon Pantry £15 off voucher. I’m gonna guess that you are a single bloke in your twenties?!


Bit of a misunderstanding. What I said was that I dont bother to work out how much each wash costs me. If I was then I would assume I was really struggling for money in which case I would look to cut down on amount of times I was washing. As it is I dont bothers but I have done just for you.

Surf tropical is 6.00 pound for 40 washes that is 15p
At the moment this is 2,24 for 16 washes that is 14p

So while over the limit of 10p a wash it is still cheaper than your surf tropical which is not on discount at least at tesco And that is comparing the much larger version of the surf tropical which is better value because of the larger size.

In all this is a good deal

Redscoped2 h, 4 m ago

I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never …I could have guessed your would be scottish Joking aside I have never aimed or even thought about how much per a wash it costs. I buy which ever brand is cheaper at the time and stick it in the machine. If my life gets bad enough I have to start working out the cost per a wash I guess I am not washing that often to care.BTW what are you buying at 10p a wash do you just run a bar of soap over the clothes or something ?



Supermarket pricing for all items is so confusing these days, on purpose, that the only way you can compare across stores and brands is per unit - be it per wash, per weight, per item etc.

Silly point, and don't mean to be rude, but if you are not bothered to think about it or work it out, then why are you on a site like HUKD ?

Redscoped1 h, 39 m ago

Bit of a misunderstanding. What I said was that I dont bother to work out …Bit of a misunderstanding. What I said was that I dont bother to work out how much each wash costs me. If I was then I would assume I was really struggling for money in which case I would look to cut down on amount of times I was washing. As it is I dont bothers but I have done just for you.Surf tropical is 6.00 pound for 40 washes that is 15pAt the moment this is 2,24 for 16 washes that is 14pSo while over the limit of 10p a wash it is still cheaper than your surf tropical which is not on discount at least at tesco And that is comparing the much larger version of the surf tropical which is better value because of the larger size.In all this is a good deal


I only buy surf tropical when it’s on offer, the prices you are quoting are not an offer. I never pay more than 10p per wash, EVER.

And I am far from struggling for money, I just don’t like to throw it away, I’m Scottish!!!

Bikertov2 h, 25 m ago

Supermarket pricing for all items is so confusing these days, on purpose, …Supermarket pricing for all items is so confusing these days, on purpose, that the only way you can compare across stores and brands is per unit - be it per wash, per weight, per item etc.Silly point, and don't mean to be rude, but if you are not bothered to think about it or work it out, then why are you on a site like HUKD ?


Seriously are you for real ? Do you think everyone who goes shopping is working out the cost per a wash or the price of a cup of tea when they buy tea bags, or how pennies for a crisp when they buy a bag.

There's a difference between looking for cheap items in a general sense. I know typically how much item costs and how much of a discount it is. I think working out the cost per a use is a little extreme. Certainly I am not aware of anyone going to level of working out the individual unit price of each item they buy. I would suggest perhaps I am wrong but most of the users of this site are not thinking in terms of the cost per a wash each time they buy they item.

I think most people at least those who buy this product would know that typically it is between 4.00 - 5.00 pounds so they fact it is just over 2 pounds is rather cheap.

Redscoped9 m ago

Seriously are you for real ? Do you think everyone who goes shopping is …Seriously are you for real ? Do you think everyone who goes shopping is working out the cost per a wash or the price of a cup of tea when they buy tea bags, or how pennies for a crisp when they buy a bag. There's a difference between looking for cheap items in a general sense. I know typically how much item costs and how much of a discount it is. I think working out the cost per a use is a little extreme. Certainly I am not aware of anyone going to level of working out the individual unit price of each item they buy. I would suggest perhaps I am wrong but most of the users of this site are not thinking in terms of the cost per a wash each time they buy they item.I think most people at least those who buy this product would know that typically it is between 4.00 - 5.00 pounds so they fact it is just over 2 pounds is rather cheap.


Several ppl have agreed with me on this thread about the 10p per wash and several ppl have liked my comment about aiming for 10p a wash. A hell of a lot of ppl on here will be doing the same as I am. And I’m damn sure most of them will be comparing price per gram or per litre when they buy things in the supermarket. Most of the people I know in person off here do it. Your a fool not to.

So answer my guess, are you a single guy in your twenties?

gimmeabargain19 m ago

So answer my guess, are you a single guy in your twenties?


Answer my guess ? No sadly I am not single or in my twenties either but I am sure you will find a partner soon so keep trying. I am not sure this is suppose to be a dating site tho.

If I am honest with you I would not mention you workout the cost per a wash of your clothes either. At least not on the first date it might come across that your a bit tight with money and the prospect of you playing the bill for the evening is a little low. I just have visions of you counting the number of peas on the plate on dates now working out if it was value for money
Edited by: "Redscoped" 12th Dec 2017

Redscoped28 m ago

Seriously are you for real ? Do you think everyone who goes shopping is …Seriously are you for real ? Do you think everyone who goes shopping is working out the cost per a wash or the price of a cup of tea when they buy tea bags, or how pennies for a crisp when they buy a bag. There's a difference between looking for cheap items in a general sense. I know typically how much item costs and how much of a discount it is. I think working out the cost per a use is a little extreme. Certainly I am not aware of anyone going to level of working out the individual unit price of each item they buy. I would suggest perhaps I am wrong but most of the users of this site are not thinking in terms of the cost per a wash each time they buy they item.I think most people at least those who buy this product would know that typically it is between 4.00 - 5.00 pounds so they fact it is just over 2 pounds is rather cheap.



Yes I am for real, as are many many others.

Why else do supermarkets have to show the unit price of items on the shelf labels ? It is the ONLY way to make a valid like-for-like comparison.

Otherwise, by your logic, the absolute cost of a package of items is your driver, regardless of the size or number of pieces in the package.

Redscoped12 m ago

Answer my guess ? No sadly I am not single or in my twenties either but I …Answer my guess ? No sadly I am not single or in my twenties either but I am sure you will find a partner soon so keep trying. I am not sure this is suppose to be a dating site tho. If I am honest with you I would not mention you workout the cost per a wash of your clothes either. At least not on the first date it might come across that your a bit tight with money and the prospect of you playing the bill for the evening is a little low. I just have visions of you counting the number of peas on the plate on dates now working out if it was value for money


Haha, I actually don’t eat out very often as it’s not good value for money. I’d rather make it myself or buy something special from the supermarket. But I’m going out tonight with my wife to celebrate our 5th wedding anniversary, use all that money I saved on my washing to pay for it 🤣 she seems happy enough with my money saving ways.

Bikertov16 m ago

Yes I am for real, as are many many others.Why else do supermarkets have …Yes I am for real, as are many many others.Why else do supermarkets have to show the unit price of items on the shelf labels ? It is the ONLY way to make a valid like-for-like comparison.Otherwise, by your logic, the absolute cost of a package of items is your driver, regardless of the size or number of pieces in the package.


You are talking rubbish. You dont have to work out the unit price of items in fact in this case it is not a good measure at all. The number of washes is just an estimate based on the average useage of liquid per a wash. That would have to assume the average size of the load and different washing machines have different loads. If I am washing only a few items I dont put so much in so I may end up getting more or less washes depending on the washing and machine I am using.

Just because I dont use unit cost per a wash does not stop me using the size and quality of the product to base the choice on. where did the rule come from that you have to just use unit pricing ? Most people can look at price of say 80 tea bags compared to 160 tea bags and determine based on one being double the quantity of the other if it is a good deal. I dont have to try and work out the individual price per a tea bag.

I dont have to count the number of beans in a can or slices of bread in a loaf to determine value.

pookey112 h, 35 m ago

Damn I'm looking for a reasonable priced non bio liquid


aldi.co.uk/non…100

Less than 8p a wash. I use Aldi's Almat pretty much exclusively now and no discernable difference from the big brands

Redscoped17 h, 52 m ago

You are talking rubbish. You dont have to work out the unit price of items …You are talking rubbish. You dont have to work out the unit price of items in fact in this case it is not a good measure at all. The number of washes is just an estimate based on the average useage of liquid per a wash. That would have to assume the average size of the load and different washing machines have different loads. If I am washing only a few items I dont put so much in so I may end up getting more or less washes depending on the washing and machine I am using.Just because I dont use unit cost per a wash does not stop me using the size and quality of the product to base the choice on. where did the rule come from that you have to just use unit pricing ? Most people can look at price of say 80 tea bags compared to 160 tea bags and determine based on one being double the quantity of the other if it is a good deal. I dont have to try and work out the individual price per a tea bag. I dont have to count the number of beans in a can or slices of bread in a loaf to determine value.



I would have to respectfully disagree with you ...

Whether you use a larger or smaller quantity than recommended is irrelevant, the 'standard' number of washes is giving you a like-for-like comparison, 'Apples-for-Apples' as they say. Your example of only washing a few bits is fine, but that would then be the same case for whichever detergent you used - you are getting a better than standard deal whichever.

Your very example of teabags proves my point, that you are really looking at the unit cost of 80 or 160 teabags. If the 160 teabags (double the quantity) were THREE times the price, that would not be a good deal, even though you are getting twice the number of teabags. If it was the same, or say 50% more for 160, that would be a good deal. But the only way to calculate, if the quantities or prices are not exact double etc, is by unit cost.

I'm not asking you to count how many baked beans in the tin - just look as the cost per 100g as a standard measure (easily found online or on the supermarket Shelf Edge Label (SEL).

For example, Baked Beans, typical prices (in Asda, from mysupermarket.com):

Heinz
small 200g tin - £0.65, 32.5p / 100g
small 200g tin, 3-pack - £1.69, 28.2p / 100g
large 415g tin - £0.75, 18.1p / 100g
large 415g tin buy 5 on offer, £3.00, 14.5p / 100g
large 415g tin, 4-pack - £2.69, 16.2p / 100g
large 415g tin, 6-pack - £3.00, 12p / 100g
fridge pack, 1kg - £2.35, 23.5p / 100g

Branston
large 410g tin, 4-pack - £1.50, 9.1 / 100g

Could you have worked out which was the cheapest ? Because by your reckoning the 65p tin would have been best, even though in reality it is the most expensive ! Branston are the cheaper ones.

Just because a car only takes £40 of petrol in the tank, compared to a car that takes £80 in the tank, that does nothing to demonstrate the Mile Per Gallon fuel consumption - ie the unit cost of petrol for running the car.

Clearly, if you cant be minded to look at unit price - and plenty of people don't, that is your prerogative, but it is the only way to compare like-for-like product prices.

I voted hot then I read the comments I do not work cost to the point per wash either but if I think it’s a good deal I will buy it. I don’t work out pennies per wash. As stated I voted hot nice find
Edited by: "CROOH92" 13th Dec 2017
Post a comment
Avatar
@
    Text