Asus T100T Transformerbook 10.1" Laptop 32GB SSD 2GB RAM Win8 Touchscreen - Refurbished -Black @ Ebay/Tesco - £89
327°Expired

Asus T100T Transformerbook 10.1" Laptop 32GB SSD 2GB RAM Win8 Touchscreen - Refurbished -Black @ Ebay/Tesco - £89

27
Found 1st Jul 2016
Refurbished Asus T100TA-DK002H Intel Atom Atom-Z3740 2Gb ram 32Gb eMMC storage 10.1 Touch Intel HD graphics Windows 8.1

Key Features

- Intel Atom Atom-Z3740
- 32Gb eMMC storage, 2Gb ram
- 10.1 Touch, Intel HD graphics
- Windows 8.1
- Refurbished, 3 month warranty

Specification

Processor: Intel Atom Atom-Z3740 1.33Ghz Quad Core
Ram: 2Gb ram
Hard disk: 32Gb eMMC storage
Screen: 10.1 Touch 1366x768
Communication: N WiFi & Bluetooth
Operating System: Windows 8.1 32bit
Battery: Li-ion
Optical drive: No Optical drive
Graphics: Intel HD graphics
Webcam HD webcam
Audio Integrated sound and speakers
Keyboard: UK
Ports: Micro HDMI, USB 2.0
Colour: Grey
MPN / Model: T100TA-DK002H

EXTRA 10% OFF WHEN YOU SPEND £100 OR MORE on Tesco Outlet
Community Updates

Groups

27 Comments
Bought 2 for £80 each

EXTRA 10% OFF WHEN YOU SPEND £100 OR MORE on Tesco Outlet
Edited by: "upillai" 1st Jul 2016
Would a refurb Switch 10E be a safer option for £5 less and far longer 12m warranty? ebay.co.uk/itm…035
foreverfine

How?



" EXTRA 10% OFF WHEN YOU SPEND £100 OR MORE on Tesco Outlet "
How do u claim the 10% ?
Avatar
deleted1315437
delusion

" EXTRA 10% OFF WHEN YOU SPEND £100 OR MORE on Tesco Outlet "



And ​how does that make 2 for £80?
kay1992

And ​how does that make 2 for £80?



Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £178 > £100 therefore £178 x 0.9 = £160.20. Divide £160.20 by 2 to get the per unit cost which is £80.10.

Looking at the post he wrote 2 for £80 each, not 2 for £80. Either it's been edited since or you read it wrong, or the 10p round down really bothers you.

P.S. I had nothing better to do and wanted to practice my Math.
Edited by: "M1sterDeeds" 1st Jul 2016
i don't know about the acer. I have an asus t100 and battery life is awesome. around 8 hours or so.
Avatar
deleted1315437
M1sterDeeds

Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £1 … Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £178 > £100 therefore £178 x 0.9 = £160.20. Divide £160.20 by 2 to get the per unit cost which is £80.10.Looking at the post he wrote 2 for £80 each, not 2 for £80. Either it's been edited since or you read it wrong, or the 10p round down really bothers you.P.S. I had nothing better to do and wanted to practice my Math.



​My good math is the reason why I commented, however I misread it.
M1sterDeeds

Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £1 … Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £178 > £100 therefore £178 x 0.9 = £160.20. Divide £160.20 by 2 to get the per unit cost which is £80.10.Looking at the post he wrote 2 for £80 each, not 2 for £80. Either it's been edited since or you read it wrong, or the 10p round down really bothers you.P.S. I had nothing better to do and wanted to practice my Math.


Not wishing to be a pediatrician but isn't addition and division just Arithmetic? oO

Edited by: "Pluun" 1st Jul 2016
This one and similar models keep getting posted up on here but is it not the same issue on these Asus tablets ?

Power connector is that mini usb jack and after few months gets wobbly and no longer charges, Asus claim its wear and tear so not covered.
It's been edited. Previously OP posted 2 for £80.
I'd like to install some progs on this but the drive is too small. If I cloned the HD onto an external, larger capacity SSD, could I then set it to boot from the external drive and use it from that drive?
Your advice will be greatly appreciated.
Thank you.
Pluun

Not wishing to be a pediatrician but isn't addition and division just … Not wishing to be a pediatrician but isn't addition and division just Arithmetic? oO



Dunno, I'm about to have a pedicure.
M1sterDeeds

P.S. I had nothing better to do and wanted to practice**** my Math.



**** "practise"

I had nothing to do and wanted to practise my typing.
kay1992

​My good math is the reason why I commented, however I misread it.



M1sterDeeds

Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £1 … Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £178 > £100 therefore £178 x 0.9 = £160.20. Divide £160.20 by 2 to get the per unit cost which is £80.10.Looking at the post he wrote 2 for £80 each, not 2 for £80. Either it's been edited since or you read it wrong, or the 10p round down really bothers you.P.S. I had nothing better to do and wanted to practice my Math.



Maths!

PS I had nothing better to do and wanted to assert that GB English is the correct variant to use on a UK site.
AndyRoyd

Would a refurb Switch 10E be a safer option for £5 less and far longer … Would a refurb Switch 10E be a safer option for £5 less and far longer 12m warranty? http://www.ebay.co.uk/itm/172258668035


Not much favorable reviews for that particular model. This one seems value for money.
M1sterDeeds

Dunno, I'm about to have a pedicure.


Perv ! oO
friiza

Maths!PS I had nothing better to do and wanted to assert that GB English … Maths!PS I had nothing better to do and wanted to assert that GB English is the correct variant to use on a UK site.



I'm from Guernesy but my Sat Nav often gets confused.
EXPIRED
Yes listing is ended on eBay.
M1sterDeeds

I'm from Guernesy but my Sat Nav often gets confused.



No wonder, you are spelling it wrong​.
One more in stock. Now showing 'Last One' available.
john306

No wonder, you are spelling it wrong​.


Not wishing to be a pedometer, but this should be "... spelling it wrongly."
john306

No wonder, you are spelling it wrong​.



It keeps directing me to Butcher shop, so each time I think I'm on my way home, I end up with a Pork Pie for my dinner.
WillieGophar

Not wishing to be a pedometer, but this should be "... spelling it … Not wishing to be a pedometer, but this should be "... spelling it wrongly."



​thats a step in the right direction ok I'll get my coat...
M1sterDeeds

I'm from Guernesy but my Sat Nav often gets confused.



Its dependent on other peoples assets, in this case satellites
M1sterDeeds

Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £1 … Are you being a pedant or is your math not so good? £89 + £89 = £178. £178 > £100 therefore £178 x 0.9 = £160.20. Divide £160.20 by 2 to get the per unit cost which is £80.10.Looking at the post he wrote 2 for £80 each, not 2 for £80. Either it's been edited since or you read it wrong, or the 10p round down really bothers you.P.S. I had nothing better to do and wanted to practice my Math.



​It's mathS you self righteous dick
Post a comment
Avatar
@
    Text