Unfortunately, this deal is no longer available
Bird's Trifle Mix - £1 at Tesco (Usual Price £1.60)
327° Expired

Bird's Trifle Mix - £1 at Tesco (Usual Price £1.60)

10
Posted 18th Dec 2019Edited by:"ThE_HUKD_CoOkIe_MoNsTeR_"

This deal is expired. Here are some options that might interest you:

  • Strawberry Flavour Trifle Mix with Sugar and Sweetener
  • Original Custard since 1837
  • Bird's® is the original custard brand, established in 1837 and loved by generations ever since. Bird's Custard is made and served in millions of homes where proper custard is at the heart of a good pud!
  • Just add water, milk & sugar
  • Suitable for vegetarians
  • Pack size: 141g
  • Usual Price £1.60

We always have at least one of these over the Christmas!
Community Updates
If you click through or buy, retailers may pay hotukdeals some money, but this never affects which deals get posted. Find more info in our FAQs and About Us page.

Groups

10 Comments
Same price at Morrisons, Iceland and Co-Op.
Yep and asda. Usual price for this. No bargain
grumpiness18/12/2019 11:22

Yep and asda. Usual price for this. No bargain


Usual price is £1.60! So, YES - it IS a bargain Merry Christmas to you!
Thx Op ... MMMMM nice .... love everything Custard ..... Enjoy Xmas All ... ho ho ho
icloud18/12/2019 12:38

Thx Op ... MMMMM nice .... love everything Custard ..... Enjoy Xmas All …Thx Op ... MMMMM nice .... love everything Custard ..... Enjoy Xmas All ... ho ho ho


Always have at lease of one of these every Christmas - a great throwback to childhood!
aparently the americans dont have 'wet desserts' and when they come over here and have a trifle, it blows their minds
CoolCarCuffs18/12/2019 15:00

aparently the americans dont have 'wet desserts' and when they come over …aparently the americans dont have 'wet desserts' and when they come over here and have a trifle, it blows their minds


I always when I remember the time Rachel in Friends attempted to make a Trifle!
Food from the gods
royy18/12/2019 16:41

Food from the gods


Sing it brother!
Can anyone tell me why the Raspberry one is always so much more expensive, mind it's easier to make from scratch,using a jelly and instant custard.
Post a comment
Avatar
@
    Text