199°
EXPIRED
Coca Cola (6 x 330ml) £2.85 BOGOF - 12 cans @ 24ish @ Tesco
Coca Cola (6 x 330ml) £2.85 BOGOF - 12 cans @ 24ish @ Tesco

Coca Cola (6 x 330ml) £2.85 BOGOF - 12 cans @ 24ish @ Tesco

Coca Cola (6 x 330ml) £2.85 BOGOF - 12 cans

Doesn't seem a bad price for 12 cans of coke

Not showing online - so assuming instore only

18 Comments

Clearing them out? Rest of the UK have 8packs now.

Not bad for tesco... Lidl always have the pepsi range @ 6 cans for £1.

nicster08

Clearing them out? Rest of the UK have 8packs now.



Possibly. I have noticed this too.

Still, this compared to the asda deal:

Asda = 16 for £4

This = 12 for £2.85 = 16 for 3.80

Yes, this is better than the asda deal.

HOT!

Have these got coke zone points on them?

Oniiko

Not bad for tesco... Lidl always have the pepsi range @ 6 cans for £1.


Everytime you get a coke thread someone always posts something about pepsi, pointless.

good deal whats 24ish?

Banned

i drink 12 a day

pinkleponkle

Everytime you get a coke thread someone always posts something about … Everytime you get a coke thread someone always posts something about pepsi, pointless.



Depends really. I like both just as much as each other so will buy which ever one is the cheapest so for me it isn't pointless. Others prefer one over the other so for them yes it is pointless.

Borat

good deal whats 24ish?



I wondered that too?

Can I echo previous question are these coke zone?

better off with the lidl/netto £1 pepsi deal for 2 reasons-

1- cheaper
2- each pepsi can has only 1 calorie yes 1 whereas coke has over 100- so technically pepsi is healthier

yes got CZ points

sedd33

better off with the lidl/netto £1 pepsi deal for 2 reasons-1- cheaper2- … better off with the lidl/netto £1 pepsi deal for 2 reasons-1- cheaper2- each pepsi can has only 1 calorie yes 1 whereas coke has over 100- so technically pepsi is healthier



Pepsi does not have 1 calorie, max/diet does but so does diet coke...

Pepsi and Coke have very different tastes, people like one more than the other. What's the point in saying "buy Pepsi it's cheaper?" That's like me waltzing in to a deal for the Spider-Man movie and saying "Buy Batman Begins instead, it's cheaper".

Daaker33

I wondered that too?



24ish p a can? (£2.85/12 cans = 23.75p/can)

great deal, i'll stock up on these

Taksim_Red

Depends really. I like both just as much as each other so will buy which … Depends really. I like both just as much as each other so will buy which ever one is the cheapest so for me it isn't pointless. Others prefer one over the other so for them yes it is pointless.



I havent made very many posts on here at all but have contributed non-the-less. I had no previous knowledge that "everytime theres a coke thread someone posts something about pepsi". But as already highlighted by another user this information is useful to some.

Some of us are not frequent users... pepsi is linked to coke and a very feasible alternative for many consumers... so relax the playground politics and see any comment that may be useful to someone as a positive thing.

I'd understand if my comment was aggressive but it wasnt in the slightest.

Oh and keeping this 'coke' related... try farmfoods and netto they often have good deals on coke.
24's for £5 sure it was on of those two stores.

I was just saying, I dont go saying buy Fanta or whatever, this is about coca cola, not anything else so saying a different drink is cheaper isn't valid or helpful.
Post a comment
Avatar
@
    Text