Danone Pouring Yoghurt ONLY 29P - RRP £1.95!!!!!!!!!!! @ FarmFoods
426°Expired

Danone Pouring Yoghurt ONLY 29P - RRP £1.95!!!!!!!!!!! @ FarmFoods

27
Found 13th Dec 2010Made hot 13th Dec 2010
New Danone Pouring Yoghurt 950g Tetra Pak for only 29p

i didnt manage to get an image but i seen this in the fridge at farmfoods in carmunnock road glasgow.

i would expect it to be nationwide!

27 Comments

RRP is £ 1.95 - thanks for posting

Shame, none close to me. have some heat
Edited by: "srb" 13th Dec 2010

Good price but (imo) awful tasting. Hideous stuff.

Constantine

Good price but (imo) awful tasting. Hideous stuff.



I Agree

I think it's lovely - have some heat!

I tried it when it first came out, I like the teast but i would not buy again, I found it very difficult to pour out. Overall, I still prefer the aldi one.

Good deal, heat added!
Edited by: "seriouslylovely" 13th Dec 2010

Seems like a much more reasonable price. There's no way I'd pay £2 for it, that's for sure.

They have has this at the Farmfoods @ Hillington a few times at this price, but the expiry date was in like a week or so. Just watch out for the date

I love the stuff, on Jordans Raisin muesli, have some heat

It's more of a plopping yoghurt.

Alternatively, just make your own yogurt! All you need to purchase is UHT milk and a bit of powdered milk. My starter yogurt has been going for years. (Freeze cubes).

malang

I Agree



are we talking about the danone one or the activia one here? i bought the activia one and it was the as close to vinegar as your gonna get. is the danone one just as bitter?

Original Poster

drdreidel

are we talking about the danone one or the activia one here? i bought the … are we talking about the danone one or the activia one here? i bought the activia one and it was the as close to vinegar as your gonna get. is the danone one just as bitter?



I beleive they are the same thing!

They still had some at bletchley when I popped in there 2day

drdreidel

are we talking about the danone one or the activia one here? i bought the … are we talking about the danone one or the activia one here? i bought the activia one and it was the as close to vinegar as your gonna get. is the danone one just as bitter?

##Danone make activia

the taste is awfull
Danone - take it back to France

Heres the thing. Dont vote this cold even if you dont like it. This is because it so so ridiculously priced that people may as well pay 29p and see whether they like it for themselves.

brandonheat

Heres the thing. Dont vote this cold even if you dont like it. This is … Heres the thing. Dont vote this cold even if you dont like it. This is because it so so ridiculously priced that people may as well pay 29p and see whether they like it for themselves.



thats a good point. activia is a complete rip off. if you look at the profit margin on these it makes Apple look like Primark.

greta

Alternatively, just make your own yogurt! All you need to purchase is … Alternatively, just make your own yogurt! All you need to purchase is UHT milk and a bit of powdered milk. My starter yogurt has been going for years. (Freeze cubes).



You have to be a complete masochist to make your own yoghurt these days!

The low fat at Aldi is as good as 1.4% fat yoghurt gets for 44p per 500g pot, and light years better than ANYTHING you can make with UHT and powdered milk, I used to make it that way MANY years ago, when yoghurt was an expensive item, and you couldn't always get plain versions easily, but wouldn't dream of it now!

There was a time when really cheap yoghurt own label was a bit thin and sour but that's no longer the case.

10% fat Greek Style is often as cheap as 1.50/kg at Lidl,(best supermarket version) and other supermarket offers can put Greek style 3% fat at this price too with a bit of looking about, but it is around that at Aldi all the time, but that's not the best texture and flavour - I find the 1.4% is almost as thick and as good flavoured as some brands of 3% fat Greek style, so I don't buy that there, as it is nearly twice the price!
Even the ultra low fat version at 44p per 500g is pleasant as well as cheap, although I prefer the 1.4% version.

I live on a Low carb diet, and plain, unflavoured yoghurt to me is a MAJOR food item, I have tried them all, and I buy a LOT.

senukas

the taste is awfullDanone - take it back to France



I never did care for French Yoghurt, even in France :-(

Bad taste or not it's about time you can get these 1 liter yoghurts. In my home country they have been available for at least 20 years. As much as I like the small Muller light pots I hate to buy them as they produce so much waste. Don't get me wrong I'm no super dedicated tree hugger, but binning 12 pots within 2-3 days just seems like a real bad idea from an environmental POV.

Perhaps they've been available elsewhere but I've not seen them in the supermarkets I usually go to which is mainly Sainsbury's and Iceland.

Date on it will not be long for that price...probably only a week at the most.

Arcana

Bad taste or not it's about time you can get these 1 liter yoghurts. In … Bad taste or not it's about time you can get these 1 liter yoghurts. In my home country they have been available for at least 20 years. As much as I like the small Muller light pots I hate to buy them as they produce so much waste. Don't get me wrong I'm no super dedicated tree hugger, but binning 12 pots within 2-3 days just seems like a real bad idea from an environmental POV. Perhaps they've been available elsewhere but I've not seen them in the supermarkets I usually go to which is mainly Sainsbury's and Iceland.



I don't know what you are talking about, 950g of yoghurt is NOT the same as 12 pots! Mullerlight for example is a 200g pot, so it is the same as LESS than FIVE!

Yoghurt of various types plain and flavoured is available in 500g pots, and a few are also in 1000g tubs, and have been for some time, many years in fact, including Sainsbury's who at my last visit I can remember doing some in even BIGGER, square shaped tubs perhaps 1.5kg, (I have not looked at those closely)

nihcaj

You have to be a complete masochist to make your own yoghurt these … You have to be a complete masochist to make your own yoghurt these days!The low fat at Aldi is as good as 1.4% fat yoghurt gets for 44p per 500g pot, and light years better than ANYTHING you can make with UHT and powdered milk, I used to make it that way MANY years ago, when yoghurt was an expensive item, and you couldn't always get plain versions easily, but wouldn't dream of it now!



No, for me it is cheaper, and perhaps a necessity. Not all of us live in cities. I thought this site was about moneysaving rather than calling people names? Hmm.

Before you're so quick to jump in and judge. The nearest Aldi is a 60 mile round trip, as is Lidl. It costs money to travel those 60 miles, and even then there's a green impact. The only supermarket where I live, is a small Cooperative with a limited range of goods at inflated prices.

I do like Easyo too, but that's more expensive.

nihcaj

I don't know what you are talking about, 950g of yoghurt is NOT the same … I don't know what you are talking about, 950g of yoghurt is NOT the same as 12 pots! Mullerlight for example is a 200g pot, so it is the same as LESS than FIVE!Yoghurt of various types plain and flavoured is available in 500g pots, and a few are also in 1000g tubs, and have been for some time, many years in fact, including Sainsbury's who at my last visit I can remember doing some in even BIGGER, square shaped tubs perhaps 1.5kg, (I have not looked at those closely)


Sorry, I didn't mean that 12 = 1 liter. What I meant was that I typically buy 2 x 6 Muller light and then I have 12 pots to bin, where as the 1 liter carton can be recycled. I haven't seen those tubs you are talking about though. Is that the ones where you'd have to scoop it out using a spoon? Not very convenient.

greta

Before you're so quick to jump in and judge. The nearest Aldi is a 60 … Before you're so quick to jump in and judge. The nearest Aldi is a 60 mile round trip, as is Lidl. It costs money to travel those 60 miles, and even then there's a green impact. The only supermarket where I live, is a small Cooperative with a limited range of goods at inflated prices. I do like Easyo too, but that's more expensive.



Easyyo is certainly a VASTLY better product, than making it with UHT and powder! Even lightly "scalded" full milk with milk powder produces a better less "cooked" result, and I am fairly sure that milk will be available in the country, as that's where it comes from, and I have found it everywhere I have ever been!
Still a very mediocre end result, and a lot of messing about.

Interestingly, you probably don't have a one of these FarmFoods stores anywhere near either then, so it was rather irrelevant posting on a product you couldn't practically buy even if you wanted to in in the first place! :-( If I think rightly FarmFoods have low cost own brand yoghurt too, (It's a while since I was in a branch) as an alternative to those who do have a shop near them, ie. best part of the population!

Love the way that rural people moan constantly about not having shops, but try buying a house in rural areas, and I think that sums up the real truth!
Care for a swap? ;-)

I usually find Longley Farms have a good range in rural independent shops, it's what I usually buy when away from home, but not as cheap as the discount supermarkets, but at least a good product at sensible prices instead of something more akin to tinned condensed milk when compared to Pasteurised Milk!

Arcana

Sorry, I didn't mean that 12 = 1 liter. What I meant was that I typically … Sorry, I didn't mean that 12 = 1 liter. What I meant was that I typically buy 2 x 6 Muller light and then I have 12 pots to bin, where as the 1 liter carton can be recycled. I haven't seen those tubs you are talking about though. Is that the ones where you'd have to scoop it out using a spoon? Not very convenient.



How else do you get yoghurt out of a pot other than with a spoon? Levitation? ;-)

Even these thin drinking yoghurts could do with a scrape out if you don't want to waste too much!

I find the 1kg pots from Lidl are particularly useful to either recycle or re-use as food containers as they have a good strong close fitting lid
Post a comment
Avatar
@
    Text