'free' bananas from Aldi!! 12p each when you buy individually
238°Expired

'free' bananas from Aldi!! 12p each when you buy individually

33
Found 4th Apr 2017
Aldi sell their bananas in packs of 5 for 72p (not 72p per kilo as you may assume like other stores) their individual bananas are priced at 12p each (approximate equivalent to 72p a kilo) so you can buy 6 bananas of your choice and ripeness for same price as 5 packaged ones - thus 1 'free'!!!!

Buying bananas singularly is usually the more expensive way to purchase.....,,,,
Community Updates
  1. ALDI Deals
Groups

    Groups

    30 Comments
    Well spotted!
    http://i63.tinypic.com/28ipxlc.gif
    Bananas are 12p and people say they can't afford healthy food.

    Good grief.
    Or buy 5 for 60p
    A sneaky free banana
    http://68.media.tumblr.com/90a6e5fcf94044185b03275e545f7f2c/tumblr_mf1g49medx1qznvrxo1_400.gif

    I always buy Aldi pick your own bananas, I get the biggest monsters available, certainly get my 12p worth!
    brychris

    I always buy Aldi pick your own bananas, I get the biggest monsters … I always buy Aldi pick your own bananas, I get the biggest monsters available, certainly get my 12p worth!



    Same here. Once picked 5 loose bananas that were massive, even the cashier looked surprised.

    Worked out I must have had about nearly 2kgs in weight.​
    johnthehuman

    Bananas are 12p and people say they can't afford healthy food.Good grief.



    ​well bananas are cheap but u may have the police come around if u eat too many in 1 go. a cousin of mine likes bananas and had a test blood test done and then the plod turned up asking him loads of questions and took him to the doctors straight away a very strange story but it's true something to do with having high potassium in his blood tests.
    lol free bananas not really it's 12p per banana.
    robin5858

    Same here. Once picked 5 loose bananas that were massive, even the … Same here. Once picked 5 loose bananas that were massive, even the cashier looked surprised.Worked out I must have had about nearly 2kgs in weight.​



    X)
    I don't understand but heat for bananas mmmmmm
    Brilliant find op, good find thank you for the post.
    Yer 12p
    Undoubtedly cheap if you can find large loose bananas, but I have to challenge the idea that buying bananas singularly is usually the more expensive way to purchase - I'd say the opposite is almost always the case unless you are buying from the small convenience stores (Tesco Express, Sainsburys Local, etc).
    premierfella

    Undoubtedly cheap if you can find large loose bananas, but I have to … Undoubtedly cheap if you can find large loose bananas, but I have to challenge the idea that buying bananas singularly is usually the more expensive way to purchase - I'd say the opposite is almost always the case unless you are buying from the small convenience stores (Tesco Express, Sainsburys Local, etc).



    Well you could buy 6 bigger loose bananas for 66p (now 72p) at Aldi which were cheaper to buy than thier normal packs by weight which contained only 5 bananas. ​
    l buy the loose ones every week frm aldi,l pick unripe ones so they last the week but l didnt realise it was cheaper. Thanks
    Don't get the deal loose is regularly cheaper and that's all the deal is
    The pre-packed ones are often far too ripe for my liking, but the single ones are lovely!
    THIS DEAL IS BANANAS!!!

    -- sorry I had to
    "Buying bananas singularly is usually the more expensive way to purchase"; I'm guessing you're referring to the Metro stores that sell them priced individually, I don't think that really compares to Aldi's model. Buying by weight in supermarkets (i.e. Singularly) is almost always cheaper than the bagged ones. Aldi don't sell by weight as they don't have scales at the checkout, but I suspect that will eventually change as people's mindset shifts from prepackaged fruit/veg.
    Edited by: "jazlabs" 7th Apr 2017
    johnthehuman

    Bananas are 12p and people say they can't afford healthy food.Good grief.


    People can always find an excuse to eat junk.
    Original Poster
    jazlabs

    "Buying bananas singularly is usually the more expensive way to … "Buying bananas singularly is usually the more expensive way to purchase"; I'm guessing you're referring to the Metro stores that sell them priced individually, I don't think that really compares to Aldi's model. Buying by weight in supermarkets (i.e. Singularly) is almost always cheaper than the bagged ones. Aldi don't sell by weight as they don't have scales at the checkout, but I suspect that will eventually change as people's mindset shifts from prepackaged fruit/veg.



    My point was Aldi used to sell their bagged bananas for 1kg at 69p - now the 1kg price is 72p - they are selling 5 bananas for 72p, not 1kg - so people may be confused (as I was) and think they are getting 1kg still at 72p which they are not - unless they are huge. Any singular bananas (not just loose ones) for sale at a price per banana (not by weight) are always more expensive (I have found) - but not in this case. Just my thoughts!!
    Edited by: "lisaAylesbury" 7th Apr 2017
    katestewart9279

    People can always find an excuse to eat junk.


    But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend had chocolate and crisps, how did you feel?
    winchman

    But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend … But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend had chocolate and crisps, how did you feel?



    http://www.acclaimimages.com/_gallery/_images_n300/fat_kid_and_skinny_kid.jpg
    winchman

    But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend … But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend had chocolate and crisps, how did you feel?



    Healthy.
    johnthehuman

    Healthy.


    Thats the adult talking, as a kid, you wanted those crisps, admit it.
    winchman

    But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend … But if you remember when you were a kid, you had a banana and your friend had chocolate and crisps, how did you feel?


    I'm talking about adults on tv who say fish n chips is cheaper than cooking. At £5 I can cook 5 meals.
    katestewart9279

    I'm talking about adults on tv who say fish n chips is cheaper than … I'm talking about adults on tv who say fish n chips is cheaper than cooking. At £5 I can cook 5 meals.


    I think that's all to do with just being plain lazy, as you say doesn't take much to cook cheap, nice food.
    Post a comment
    Avatar
    @
      Text