235°
EXPIRED
Hartleys Low Calorie Jelly Pots - 2 for 34p (should be 59p each!) @ Morrisons
Hartleys Low Calorie Jelly Pots - 2 for 34p (should be 59p each!) @ Morrisons

Hartleys Low Calorie Jelly Pots - 2 for 34p (should be 59p each!) @ Morrisons

Buy forBuy forBuy for£0.34
GETGet dealVisit site and get deal
Currently Morrisons have these Jelly pots on a buy one get one free offer.

If you go to Weightwatchers website (http://www.weightwatchers.co.uk) at the bottom of the page at the righthand side is a link to print off a coupon for 25p off.

The buy one get one free offer combined with the voucher means you get 2 for 34p instead of 59p each.

Here is the link to the page where you click for coupon to save you looking at the home page.

weightwatchers.co.uk/uti…201

16 Comments

Nice.

Original Poster

Sorry i don't know how to add a picture - can anyone tell me how?

briliant, thanks, these are really nice

Can't seem to find the link to the coupon.

Original Poster

It's at the bottom of the home page on the right hand side.

Here is the link weightwatchers.co.uk/uti…201

Hope this helps

Gem3641;8761793

It's at the bottom of the home page on the right hand side.Here is the … It's at the bottom of the home page on the right hand side.Here is the link http://www.weightwatchers.co.uk/util/art/index_art.aspx?tabnum=1&art_id=36201 Hope this helps



Cheers for that.

doesent anyone make jelly anymore

Pointless remark, you cant take a bowl of jelly with you to work!! These are in handy pots

DEANCPW;8764271

doesent anyone make jelly anymore



Hartleys?

lulugirl;8765440

Pointless remark, you cant take a bowl of jelly with you to work!! These … Pointless remark, you cant take a bowl of jelly with you to work!! These are in handy pots


Yes you can, I make jelly and take it to work! I used to spend loads of money on these silly little jelly pots until I realised that you can buy handy re-useable little pots with lids on anywhere. Mine were less than £1 for 3 pots from Asda and are the perfect size for three portions of jelly (which you can make with one of the sachets of hartleys sugar-free .. 30p for 1 packet = 2 sachets) Costs me around 30p for six tubs of jelly and takes only a minute to make them!
Good deal, none the less though! :-D

Hartleys sugar free jellies are awesome for dieting. Incredibly low calorie. You could literally eat many huge bowls of the stuff for the calories of a single chocolate digestive.

I'm dieting at the moment. So far I've lost 3.4kg but I've a long way to go.

The passion fruit one is very nice.
I used it while dieting but it gets to a point where jelly does not become enjoyable anymore haha.
I prefer these over the sachets because they are a lot firmer and they don't have the passion fruit flavour as sachet.

Walls light ice cream is also good for dieting and a small amount goes well with jelly. One scoop of walls light on a cone is only about 75 calories. Again less than most single biscuits and as a whole desert to a meal is very nice. I suppose if you keep to watery deserts like jellies, ice cream etc you won't go far wrong as long as you make sure they only have low amounts of fat and sugar.

My wife makes tons of jelly because it is only 2 calories a go (and is good for your nails apparently?)
Her latest method is to add lemonade to it once is liquified (using less boiling water I guess.) The worst part about making your own jelly though, is getting it from the worktop to the fridge without spilling it everywhere as I found out the other day.

I know its meant to be good for joints and arthritis etc too . Gelatin is an extract from ground up bones and hooves so I suppose you are simply giving yourself the very material your body uses to make bones and joints. Its the collagen I think.

Certainly not a food for vegetarians or muslims etc. Gelatin seems to be randomly sourced from all sorts of animals, pigs, sheep, cows and even horses.

I don't suppose horse's hooves dessert would be as popular though, jelly sounds much cuter.

By the way, these are not BOGOF in my Morrisons - Shepherds Bush. I've been in there twice to check and actually bought some to see if it would come up on the receipt and I paid full price!
Post a comment
Avatar
@
    Text