Morrisons Value Batter Mix only 7p!
267°Expired

Morrisons Value Batter Mix only 7p!

11
Found 2nd Jun 2010Made hot 2nd Jun 2010
theres loads on shelf and then are the value packets and not the one shown on the right...

the other batter mixs cost over £2.00!!

i didnt buy it because there is no use of it for me...

11 Comments

you'll also need tesco's value 2p toothpaste for a topping.

Sainsburys basics is 9p.

Then again they should be this price, its just flour and milk powder isnt it?

£2 must surely be wrong....

Original Poster

Probably a mis-price of £2.00 on that specific store....

7p from Tesco last time we bought some this is normal price for a cheap batter mix, no need for it to really cost more than this considering what goes into it

Stubee;8748176

Sainsburys basics is 9p.Then again they should be this price, its just … Sainsburys basics is 9p.Then again they should be this price, its just flour and milk powder isnt it?



Depends on how you make it, i work in a chip shop which is said to be the best in plymouth and the way I make the batter is just Water+ Flour, so yeh pretty basic and even cheaper than what you think!.

How many grams is this? Cause to make loads (dont know specific weight but its a large metal bucket like on the farms for milk) it uses 3KG of flour + 2 Jug full of water (probs about 4 pints, will check next time i make it if someone really wants to know!). So yes again, very cheap when self raising flour is like 50pence :D.


Still hot for premade though :).

Plain Flour & Lager = Lovely Beer Batter

7 pence...I'd batter get down there quick

Megamix;8751464

7 pence...I'd batter get down there quick



worst joke ever?

missus swears by it gave up trying to make it herself , a dozen yorkshire puds now you're talking

Hudson92;8749479

Depends on how you make it, i work in a chip shop which is said to be the … Depends on how you make it, i work in a chip shop which is said to be the best in plymouth and the way I make the batter is just Water+ Flour, so yeh pretty basic and even cheaper than what you think!. How many grams is this? Cause to make loads (dont know specific weight but its a large metal bucket like on the farms for milk) it uses 3KG of flour + 2 Jug full of water (probs about 4 pints, will check next time i make it if someone really wants to know!). So yes again, very cheap when self raising flour is like 50pence :D.Still hot for premade though :).



Is that "Francines" per chance? Isn't it more a case of the oil used as opposed to the batter mix? What oil does your chippy use?

And last but not least a free bag of Fish n' Chips for the wife and I aye1 Be over weekend ;-)
Post a comment
Avatar
@
    Text