Sodastream  with free refills  £25 at Staples Blackburn
284°Expired

Sodastream with free refills £25 at Staples Blackburn

40
LocalFound 18th Dec 2012
Soda Stream with free refills
Shared Via The HUKD App For Android.
Community Updates

Groups

40 Comments
Wished I was in Blackburn, been looking at these pondering past week, best price I seen is £40, heat added
anyone seen these anywhere else
Also available in Hartlepool and I suspect Sunderland (2 of c.28 stores closing down)
dean031

Wished I was in Blackburn,



You really don't.
Blackburn is also closing. Looks like a big clearout so I suspect there will be a few more Staples deals coming along.
Aren't the carbon and juice refills for these expensive? (I live near Blackburn by the way, so the store is within easy reach of me).
some in Grimsby branch as well.
Uncle_Fester

Blackburn is also closing. Looks like a big clearout so I suspect there … Blackburn is also closing. Looks like a big clearout so I suspect there will be a few more Staples deals coming along.



The whole city?
VanDutch

You really don't.



Blackburn the town isn't too bad it's their footy team are not!!! I'm a Burnley fan they're our arch-rivals!!!
VanDutch

You really don't.



Coming from someone from Burnley? Lol.
what are these like? I had one when I was a kid and the canister would always run out after a few drinks.
Also available in Cardiff, the branch near Ikea. Worth combining with the current offer at Dunelm Mill (30% Off)
Throw back from the 80s. Surely people have realised by now that not only is it more expensive than buying fizzy pop in a can/bottle its also a right faff and not worth the effort.
Available in Salisbury, Wiltshire, there were quite a few when I was in there last week
Same In Burnley Staples :-0
i saw some in currys....going cheap!!!!!!
spenspuma

Throw back from the 80s. Surely people have realised by now that not only … Throw back from the 80s. Surely people have realised by now that not only is it more expensive than buying fizzy pop in a can/bottle its also a right faff and not worth the effort.


£10 gas for 60lt = 16P a lt
asda syrup £2 for 12lt = 16p lt
after intial outlay 32p a lt
30 seconds to make it. dont get your point there....
Loved SodaStream as a kid. Didn't realise it was still going. Would love one now.
Does anyone have the list of stores closing?
dean031

Wished I was in Blackburn, been looking at these pondering past week, … Wished I was in Blackburn, been looking at these pondering past week, best price I seen is £40, heat added



If you'd been to Blackburn you'd be happy to pay the £15 Extra than set foot in that town that needsdestroying and starting again
When I'll drink 20l of soda every day I'll buy one.
There were loads of these in the Southport Staples - it was the white 'Genesis' version of the machine.
oreet

£10 gas for 60lt = 16P a ltasda syrup £2 for 12lt = 16p ltafter intial o … £10 gas for 60lt = 16P a ltasda syrup £2 for 12lt = 16p ltafter intial outlay 32p a lt 30 seconds to make it. dont get your point there....



Factor in the cost of the soda stream itself and unless youre drinking a litre a day of the stuff it probably costs you around 60p a litre. Ie not much different to supermarket own pop but without the mess, hassle, time etc etc.

False economy these things. ..just like bread makers.
I brought one of these when it came out 2 years back, it's crap.. flavors are disgusting - I could go on about how crap it was, returned it the very next day, comet said they had a lot of returns
Taste much better than the cheaper supermarket brands IMO. We use ours all the time. Quick and easy. Don't understand the negative comments at all.
My kids and i love our Sodastream machine.

Think we make about 3 litres per day costing about 35p per litre.

My favourites are Cherry, Energy (tastes like Boost) and Cream Soda.

LoveMyPi

My kids and i love our Sodastream machine. Think we make about 3 litres … My kids and i love our Sodastream machine. Think we make about 3 litres per day costing about 35p per litre. My favourites are Cherry, Energy (tastes like Boost) and Cream Soda.



3 litres of fizzy pop a day??
spenspuma

Factor in the cost of the soda stream itself and unless youre drinking a … Factor in the cost of the soda stream itself and unless youre drinking a litre a day of the stuff it probably costs you around 60p a litre. Ie not much different to supermarket own pop but without the mess, hassle, time etc etc.False economy these things. ..just like bread makers.



Only a false economy for those who can't do mathematics.

I have a sodastream and bread machine, once you factor in other costs of purchasing from a supermarket i.e. fuel costs, inconvenience etc. the sodastream is about even, and the bread machine beats all but the worst chorleywood method pappy bread.

Although you are correct with the '3 litres of fizzy pop a day??' question, as this stuff will rot teeth.

mike
Edited by: "mbuckhurst" 19th Dec 2012
mbuckhurst

Only a false economy for those who can't do mathematics.I have a … Only a false economy for those who can't do mathematics.I have a sodastream and bread machine, once you factor in other costs of purchasing from a supermarket i.e. fuel costs, inconvenience etc. the sodastream is about even, and the bread machine beats all but the worst chorleywood method pappy bread.Although you are correct with the '3 litres of fizzy pop a day??' question, as this stuff will rot teeth.mike



Wait a second... Do you really take into a count a cost of fuel? Can you advise how much petrol will I save by NOT buying 2l of sparkling water per week, if I live 2 miles from supermarket and my car's weight is about 1400kg? I do shopping anyway, so it's not a case that I would go to a supermarket just because of the soda.
mbuckhurst

Only a false economy for those who can't do mathematics.I have a … Only a false economy for those who can't do mathematics.I have a sodastream and bread machine, once you factor in other costs of purchasing from a supermarket i.e. fuel costs, inconvenience etc. the sodastream is about even, and the bread machine beats all but the worst chorleywood method pappy bread.Although you are correct with the '3 litres of fizzy pop a day??' question, as this stuff will rot teeth.mike



Heres the math....

Its generally accepted that it costs about 35p a litre roughly to do the sodastream ( includes gas, syrup etc)...

Now....your average person probably goes through about 1 litre of fizzy pop a week (maybe less maybe fractionally more if they hate their teeth)...over a couple of years thats 104 litres made.....so £25 soda stream cost divided by 104 litres is 24p to add per litre to the 35p costs above..so totalling 59p per litre using the soda stream.

The most expensive coke...Coca Cola...is 3 x 2litres for £3 in Tesco at present so that's 50p per litre.

1. Soda Stream 59p per litre
2. Most expensive alternative 50p per litre.
3. Equivelent quality supermarket own brand coke 25p per litre

So....where is the maths wrong?

Youre going to find it pretty impossible to justify owning one of these unless youre sad enough to make your own fizzy pop using the same machine for about 10 years.

Im pretty sure most people that buy these end up sticking the silly thing in the back of the cupboard after month or so along with the popcorn maker, bread maker, chocolate fountain, breville, ice cream maker, george Foreman grill....and so on.......


Edited by: "spenspuma" 19th Dec 2012
spenspuma

Heres the math....Its generally accepted that it costs about 35p a litre … Heres the math....Its generally accepted that it costs about 35p a litre roughly to do the sodastream ( includes gas, syrup etc)...Now....your average person probably goes through about 1 litre of fizzy pop a week (maybe less maybe fractionally more if they hate their teeth)...over a couple of years thats 104 litres made.....so £25 soda stream cost divided by 104 litres is 24p to add per litre to the 35p costs above..so totalling 59p per litre using the soda stream. The most expensive coke...Coca Cola...is 3 x 2litres for £3 in Tesco at present so that's 50p per litre.1. Soda Stream 59p per litre2. Most expensive alternative 50p per litre.3. Equivelent quality supermarket own brand coke 25p per litreSo....where is the maths wrong?Youre going to find it pretty impossible to justify owning one of these unless youre sad enough to make your own fizzy pop using the same machine for about 10 years. Im pretty sure most people that buy these end up sticking the silly thing in the back of the cupboard after month or so along with the popcorn maker, bread maker, chocolate fountain, breville, ice cream maker, george Foreman grill....and so on.......


well i personally drink around 6 lt a week and no i dont hate my teeth but i do love my fizzy.
oreet

well i personally go through about 6 lt of fizzy a week, no i dont hate … well i personally go through about 6 lt of fizzy a week, no i dont hate my teeth but i do love my fizzy.



6 litres? Jesus....thats about 18 cans a week and almost 3 cans of pop A DAY! !!!!

Not good.
Anyways, I checked in the Hull store earlier today and I couldn't find any at 25 quid, but I did see a white one with 12-flavour sample pack for 40 quid, which is still pretty good if you don't mind it in white (but not good enough to replace the one I bought from asda for 40 quid without samples and have already wrapped, loooooooooool - don't judge me!)
Also, in a previous thread, someone linked to a site that sells 3rd party syrups. One of them was NAS watermelon flavour, which sounds absolutely life-changing...
Northerners :L
I remember them being good as a kid so i bought one,theres hardly any decent flavours nowdays,they seem to taste really bad to me,the only thing its good for is gassing up water and necking it back to relive indigestion and also good for gassing up flat wine,the gas refils are a rip off so mine ended up in the wheelie bin as it was clogging up the kitchen.best left in the 80's with your memories.....
joel1966

I brought one of these when it came out 2 years back, it's crap.. flavors … I brought one of these when it came out 2 years back, it's crap.. flavors are disgusting - I could go on about how crap it was, returned it the very next day, comet said they had a lot of returns



'2 years ago when it came out' - they've been around for about 30 years.
'comet said they had a lot of returns' - that's because comet sales folk told a lot of lies to get sales & probably advised you & others that these where capable of turning water into wine.


and it's BOUGHT not brought, FLAVOUR, not Flavor.
spenspuma

Heres the math....Its generally accepted that it costs about 35p a litre … Heres the math....Its generally accepted that it costs about 35p a litre roughly to do the sodastream ( includes gas, syrup etc)...Now....your average person probably goes through about 1 litre of fizzy pop a week (maybe less maybe fractionally more if they hate their teeth)...over a couple of years thats 104 litres made.....so £25 soda stream cost divided by 104 litres is 24p to add per litre to the 35p costs above..so totalling 59p per litre using the soda stream. The most expensive coke...Coca Cola...is 3 x 2litres for £3 in Tesco at present so that's 50p per litre.1. Soda Stream 59p per litre2. Most expensive alternative 50p per litre.3. Equivelent quality supermarket own brand coke 25p per litreSo....where is the maths wrong?Youre going to find it pretty impossible to justify owning one of these unless youre sad enough to make your own fizzy pop using the same machine for about 10 years. Im pretty sure most people that buy these end up sticking the silly thing in the back of the cupboard after month or so along with the popcorn maker, bread maker, chocolate fountain, breville, ice cream maker, george Foreman grill....and so on.......



a trip to the kitchen cupboard doesn't normally include £30 of **** you never actually went for, trip to tescos for a bottle of pop often does!!!
These are horrid, I wouldn't even drink it as a kid, my mum won a competition to win one, and it was honestly disgusting.
andiejn

a trip to the kitchen cupboard doesn't normally include £30 of **** you … a trip to the kitchen cupboard doesn't normally include £30 of **** you never actually went for, trip to tescos for a bottle of pop often does!!!



Don't get your point?
Edited by: "spenspuma" 24th Dec 2012
Post a comment
Avatar
@
    Text