1330°
EXPIRED
Tesco value jelly - ONLY 1P
Tesco value jelly - ONLY 1P

Tesco value jelly - ONLY 1P

Buy forBuy forBuy for£0.01
GETGet dealVisit site and get deal
Spotted this in Tesco Wisbech today. Only 1p and makes perfect jelly.Last time the cheapest it was 6p.

INSTORE Only.
- Bully

67 Comments

TTTTTRRRAAAAMPPPPSSSSS

swardchill

TTTTTRRRAAAAMPPPPSSSSS with jelly.

Personally, I can only ever do jelly in a trifle.

Are the ingredients ok? Or will the kids keep running around for a week, after they've eaten it?

Hot tho....

Original Poster

All seems good,we are using it for years...kids love it.

Fab deal, I got some from Asda for 2p last week. For that price you cant complain, ideal for kids parties

at that price i might consider buying 2... heat added

Vodka Jelly!!!!

Does this actually make the "perfect jelly" or is it just ****
Edited by moderator: "swearing removed" 24th Mar 2011

greg55678

Does this actually make the "perfect jelly" or is it just ****



What are you expecting for a penny?
Edited by moderator: "swearing removed" 24th Mar 2011

thats just too cheap to eat!

I think i will wait and see if it gets reduced again.
Edited by: "alexandercooper" 24th Mar 2011

so i could buy 10,000 packs of jelly for £10?

deal

John Locke

What are you expecting for a penny?



It's jelly, it makes jelly, like any other jelly

Edited by moderator: "swearing removed" 24th Mar 2011

sarahandkevin

so i could buy 10,000 packs of jelly for £10?deal



Nope, but you could buy 1,000 packs of jelly for a tenner! LOL ;-P

sarahandkevin

so i could buy 10,000 packs of jelly for £10?deal



Maybe use the £10 to buy a calculator!

farfromout

Maybe use the £10 to buy a calculator!



looool

tightpants

Are the ingredients ok? Or will the kids keep running around for a week, … Are the ingredients ok? Or will the kids keep running around for a week, after they've eaten it?Hot tho....


if i make it for the wife and she runs 5 miles a day by the end of the week she will be 35 miles away sorted for 1p

alexandercooper

I think i will wait and see if it gets reduced again.


scottish? like the 2 old guys in the pub with beer at ww2 prices and they are sitting in the corner dry as a bone waiting for the happy hour

sarahandkevin

so i could buy 10,000 packs of jelly for £10?deal




i dare you to

alexandercooper

I think i will wait and see if it gets reduced again.




tesco special... £0.01 or 2 for £0.03 lol

Wibble,wibble,wobble,wobble. Heat from me.

It's cheap because it's a lump of gristle from a dead cow. (gelatine)

wow I love the competition Tesco are having with Asda cos we the consumers get the good deals ... I have been buying this for ages when it was 6p a packet ... makes a cheap and cheerful pudding ..
Great price at 1p

james4809

It's cheap because it's a lump of gristle from a dead cow. (gelatine)



Yeah I prefer my gristle from a cow that is alive...

bobinio

Yeah I prefer my gristle from a cow that is alive...


i think we should keep our other halfs out of this

How many E numbers does it contain? Call me frivolous but I'd rather spend 80p on a jelly with natural colours.

Edited by: "mccririck" 24th Mar 2011

Original Poster

Oh you poor soul, this jelly is made from the same ingredients as branded name jellys. All you pay-is just for a name. But old trick- no artificial colours,flavours and preservatives-works very well for manufacturers. Of course everyone has a choice...

mccririck

How many E numbers does it contain? I'd rather spend 80p on a jelly with … How many E numbers does it contain? I'd rather spend 80p on a jelly with natural colours.


Cold from me - just checked my local and still 6p (as normal). Has anyone else checked in-store?

Dread to think what's in that...

Banned

gramcknight

Cold from me - just checked my local and still 6p (as normal). Has … Cold from me - just checked my local and still 6p (as normal). Has anyone else checked in-store?



Yes,its 1p in my local Tesco Hunstanton, bought 100 for a pound .It will last some time

As well as cow gristle it may contain E120 colouring which is the rear end of insects crushed up. Mainly sourced from south america where hygiene in food production doesn't seem to be too high. I don't know for sure it does but E120 does appear in a few strawberry/raspberry jelly products. I wouldn't of thought they could afford to be too fussy if selling it for 1p.

I'm going to end up with a jelly belly.

Bought some for 6p with the (i think) 7p strawberry whip a few months back, can i return them?

The customer in front of me in Morrisons today was stocking up on Morrison's Value jelly @ 2p a block. There must be a jelly price war on at the moment!

sarahandkevin

so i could buy 10,000 packs of jelly for £10?deal



Buy 10,000 packs and make a house of Jelly with them

Alternatively just fill a small garden swimming pool or large paddling pool with them and splash about ;P

omg what is in this for 1p. I wouldnt dare try it

Sell your house, buy 10 million of these, and then get a factory to make them all. You should be able to make a jelly boat strong enough to support you. Then, float away and life the rest of your life on it.

dinkii

omg what is in this for 1p. I wouldnt dare try it



probably the same as whats in the rest of them

Paid 6p in my local Tesco

How is a block of cow fat and E numbers so hot! What happened to the HUKD healthy brigade?
Edited by: "feeder16" 24th Mar 2011
Post a comment
Avatar
@
    Text