350°
EXPIRED
Unisex 9 Carat Wedding Ring 4mm Band Width Amazon £29.50
Unisex 9 Carat Wedding Ring 4mm Band Width Amazon £29.50

Unisex 9 Carat Wedding Ring 4mm Band Width Amazon £29.50

Banned
Buy forBuy forBuy for£29.50
GETGet dealVisit site and get deal
D Shape Sizes H-Z

Jewellery Information
Metal stamp: 375 Gold
Metal: 9ct Yellow Gold
Gem Type: Plain
Total Metal Weight: 1.3 grams
Ring Size: H-Z
Resizable: No

40 Comments

Will cost you sooooooooooo much more in the long term ! good price though

Original Poster Banned

JR Hartley

Will cost you sooooooooooo much more in the long term ! good price though



I was thinking the same but you should be able to get most of the cost (of the ring) back as scrap if it goes wrong!!

How come Gold is so heavy, and this ring is so light 1.3 grams ;-)

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)

22 rings = £649

Gold price today = est £888 per ounce

Scrap gold PROFIT if you sell all 22 rings = £239

THIS DEAL IS GIVING YOU MONEY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Deal of the year and buy all you can get!


errr... except this is 9ct gold and not 24ct. oh well, work tomorrow.
Edited by: "coathanger" 14th Dec 2010

Original Poster Banned

coathanger

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = … 1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = £649Gold price today = est £888 per ounceScrap gold PROFIT if you sell all 22 rings = £239THIS DEAL IS GIVING YOU MONEY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Deal of the year and buy all you can get!





See below 9ct gold is worth less.

Ooooooooooooooooooops
Edited by: "YouDontWantToKnow" 14th Dec 2010

coathanger

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = … 1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = £649Gold price today = est £888 per ounceScrap gold PROFIT if you sell all 22 rings = £239THIS DEAL IS GIVING YOU MONEY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Deal of the year and buy all you can get!


The price you are quoting is for 24carot gold, this ring is 9carot it has a scrap value today of about £10 per gram.

The price of the ring is very good, just thinking it will squash or damage very easy

The one ring to rule them all..... Well, the men anyway, for the duration of the marriage!

coathanger

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)

an ounce of 9 Carat gold tho, so by your thinking if i have 1 part per million gold I should get the same price?

anthony712

The price you are quoting is for 24carot gold, this ring is 9carot it has … The price you are quoting is for 24carot gold, this ring is 9carot it has a scrap value today of about £10 per gram.The price of the ring is very good, just thinking it will squash or damage very easy

you are of course correct.

Deanoaka

The one ring to rule them all..... Well, the men anyway, for the duration … The one ring to rule them all..... Well, the men anyway, for the duration of the marriage!



Glad I wasn't the only one to see this and think the One ring

i bought amazon.co.uk/Wed…8-2

for £83ish, half the price of anywhere else for same size, shape ect, and more weight than usual high street shops.

Cheaper than a real set of handcuffs so voted scalding hot !

coathanger

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = … 1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = £649Gold price today = est £888 per ounceScrap gold PROFIT if you sell all 22 rings = £239THIS DEAL IS GIVING YOU MONEY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Deal of the year and buy all you can get!errr... except this is 9ct gold and not 24ct. oh well, work tomorrow.



LOL one of the funniest things I have read in a long time! LOL

Funny that a soon to wife would be wanting a far more expensive ring :-P
If I had to settle for this then I would be a bit miffed.

Ring...SufferRing...? You decide!(_;)

But if you seriously want to be rich, go and follow this guy!

Hey, if this is all you afford and you love someone, they won't care what it cost.

Better this than being some cash-flashing wideboy who'll sod off when his bird gets knocked up.

1 gram ring that must be paper thin as an average ring weighs between 3.5 to 5 grams i think as soon as you picked a cooking pan up the thing would buckle

she will F*** you up if you even try to put that on her pinky

watugot

she will F*** you up if you even try to put that on her pinky



I guess that's why wedding rings don't go on pinkies then

Original Poster Banned

watugot

she will F*** you up if you even try to put that on her pinky




Whatever you do don't marry yours.....

Guys 1 gram of 22ct Gold is around £22 but 9ct gold is worth around £12. Both scrap estimates so cold unless you gonna go to Las Vegas!;)

Original Poster Banned

BalSci

Guys 1 gram of 22ct Gold is around £22 but 9ct gold is worth around £12. B … Guys 1 gram of 22ct Gold is around £22 but 9ct gold is worth around £12. Both scrap estimates so cold unless you gonna go to Las Vegas!;)



This is 1.3g so its £16 scrap at the moment then.



Now find a 9ct plain wedding band for the same money as this

it ain't a terrible deal, it's worth about 24 quid in scrap gold

YouDontWantToKnow

This is 1.3g so its £16 scrap at the moment then.:) Now find a 9ct plain … This is 1.3g so its £16 scrap at the moment then.:) Now find a 9ct plain wedding band for the same money as this



Mate if i was going to buy gold i would by 22ct or 24ct from an Asian jewlers you get a better deal cause im Asian. Did you you see The Apprentice with Alan Sugar. Finally 9ct is dull in appearance and has the same colour as a £1 coin;)

Alos a large percentage of 9ct gold contains other metals so i doubt you be getting 1.3g in gold!

Edited by: "BalSci" 14th Dec 2010

So far we've had estimates ranging from £12 to £19 for scrap value...

BalSci

Mate if i was going to buy gold i would by 22ct or 24ct from an Asian … Mate if i was going to buy gold i would by 22ct or 24ct from an Asian jewlers you get a better deal cause im Asian. Did you you see The Apprentice with Alan Sugar. Finally 9ct is dull in appearance and has the same colour as a £1 coin;)



That's because 9ct is 9/24 gold and 15/24 copper so it's actually more copper than gold.

mccririck

That's because 9ct is 9/24 gold and 15/24 copper so it's actually more … That's because 9ct is 9/24 gold and 15/24 copper so it's actually more copper than gold.



Well you know where the money is at......

884.330/ 28.3= £31.24 per gram of 24 carrot Gold

Original Poster Banned

BalSci

884.330/ 28.3= £31.24 per gram of 24 carrot Gold




Now mate go & find a 1.3g 24k gold wedding ring for less than £54.65

9k gold contains 51% silver, 37.5% gold and the rest is made up of base metals like copper and zinc. A meat and potato pie with more potato than meat has to be called a potato and meat pie.
It should be called yellow silver!!
We're getting ripped off somewhere!!

cold. Go to Tiffany's instead.

Mate true but i dont buy from Argos or high street jewlers i go to Leicester or locally and get a deal by hagling!;)

Original Poster Banned

BalSci

Mate true but i dont buy from Argos or high street jewlers i go to … Mate true but i dont buy from Argos or high street jewlers i go to Leicester or locally and get a deal by hagling!;)




Hallmarked?

I guess you have to pay extra for that..


I love it and I love Amazon,It always give us the best prices with useful products,it's my first choice retailer

Fab deal! No excuse not to get married, it can be inexpensive, and memorable.

The hallmark means nothing man. You go to ie cash convertors or post it gold i bet you i would get more money then your bland 9ct Gold.without a hallmark.

By the way you can test the Golds purity gold-testing-kits.co.uk/ind…tml

Thanks, guess I better make an honest woman of the slapper

coathanger

1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = … 1.3grams x 22 rings = 28.6 (just over an ounce of gold)22 rings = £649Gold price today = est £888 per ounce



Besides the 9ct gold thing.... Gold is priced in troy ounces, which is just over 31.1 grams :P

Original Poster Banned

BalSci

The hallmark means nothing man. You go to ie cash convertors or post it … The hallmark means nothing man. You go to ie cash convertors or post it gold i bet you i would get more money then your bland 9ct Gold.without a hallmark.By the way you can test the Golds purity http://www.gold-testing-kits.co.uk/index.html



Testing kits cost money.

If its hallmarked you don't need a testing kit.

Mate i will go for the Asians gold while you go for the poor British mans Gold (FOOLS GOLD) that looks dull like a £1 coin you get me.;)
Edited by: "BalSci" 15th Dec 2010
Post a comment
Avatar
@
    Text